Ve vysokých rychlostech budou mít letošní formule problém

I po velké změně pravidel, která mají vést k výrazně snazšímu závodění a předjíždění, existuje riziko, že nová generace vozů nebude schopna i nadále za sebou jet v těsné vzdálenosti ve vysokých rychlostech a zatáčkách. Obává se toho šéf AlphaTauri Franz Tost. Dalším strašákem je kopírování, zvlášť v prvních závodech roku.

Štítky: 2022 AlphaTauri Franz Tost Zveřejněno 20. 02 2022 — Vašek Štěpánek

FIA od letošní sezony zavedla nové technické regule, které mají pomoci týmům mezi sebou lépe závodit. Nová generace vozů už nově nebude vytvářet přítlak z předního a zadního křídla, na scénu po 40 letech přichází ground efect.

Toto řešení má vytvářet drtivou většinu přítlaku u země, ke které bude nový monopost takřka přicucnut. Společně s odstraněním rovné podlahy, bočnic a novou konstrukcí zádního křídla by měl nežádoucí špinavý vzduch směřovat vzhůru, ne na vůz vzadu.

To by samo o sobě mělo zlepšit úroveň závodění, neboť vůz vzadu nebude mít tak jasnou a citelnou ztrátu přítlaku na svém voze. Proto každý doufá, že nová pravidla skutečně budou krokem vpřed, obavy má ale například Franz Tost z AlphaTauri.

„Myslím si, že v pomalých a středně rychlých zatáčkách by vše mohlo fungovat docela dobře. Mám trochu obavu u těch rychlých zatáček – díky velkým a těžkým autům společně s velkými pneumatikami se i nadále bude tvořit špinavý vzduch.

Nejsem si proto vůbec jistý, jak bude celá letošní sezona vůbec probíhat. Nebude snadné nic předpovídat. Nyní musíme zkrátka počkat a uvidíme, co přinese prvních několik závodů,“ zamýšlí se Tost.

U Maybachu se hodně odvázali!

Technický šéf AlphaTauri Jody Egginton je zase toho názoru, že prvotní fáze sezony může vést k velkému kopírování mezi jednotlivými stájemi. Tým, který představí fungující novinku se může velmi brzy stát ostře sledovaným objektem, kterým se řada soupeřů nechá inspirovat.

„Nová pravidla vždy představují vzrušení z objevování nových oblastí, které může tým vyvíjet, zároveň jde ale o velmi riskantní období, neboť vstoupíme do neznámých vod a můžeme se vydat cestou, která ve finále nikam nepovede.

Proto si myslím, že hlavně v úvodu sezony uvidíme velké množství kopírování. Týmy raději zvolí cestu a filosofii svého soupeře, protože uvidí, že funguje. Nebudeme chtít riskovat s naší vlastní neprobádanou stezkou, která může být špatná.

Předpokládám, že uvidíme i mnoho technických inovací, které se budou moci zdát být jako nelegální a možná budeme častěji než v minulých letech řešit legálnost nějakého systému, v průběhu roku se ale vše srovná a ustálí,“ předpovídá Egginton.