Ve své nejhorší sezóně stále překonává (i Schumacherovy) rekordy

Mercedes ani Lewis Hamilton nemají v probíhající sezóně moc důvodů k úsměvu. Jeden, byť decentní, by se po GP Monaka přeci jen našel.

Štítky: GP Monaka Lewis Hamilton Mercedes Zveřejněno 30. 05 2024 — Dominik Kovář

Pokud označím letošní sezónu Lewise Hamiltona jako tu nejhorší v jeho dosavadní kariéře, pravděpodobně se nenajde nikdo, kdo by mi oponoval. Sedminásobný mistr světa se ani v osmém podniku letošního šampionátu nepodíval na stupně vítězů – hůře na tom byl pouze v roce 2009, kdy byl bez pódiového umístění dokonce prvních devět závodů. Zatímco dlouhé čekání před 15 lety ukončil vítězstvím na oblíbeném Hungaroringu, v tomto roce to na podobný výkonnostní zvrat nevypadá.

ČTI ONLINE MAGAZÍN KOLO NA KOLO

Mercedes je na tom nejhůře od roku 2011, na nejlepší tři týmy vpředu jednoduše nestačí. V Monaku to bylo pro stříbrné šípy o něco lepší. Zde měl hlavně George Russell blízko druhé řadě na startu – na třetí místo stačilo Russellovi zajet o 26 tisícin rychlejší čas. Nakonec to stačilo na páté místo a porážku Maxe Verstappena s Red Bullem. Lewis Hamilton skončil sedmý. Na stejných pozicích dojely Mercedesy i v závodě.

Díky strategii zastávky v 51. kole měl Hamilton k dispozici čerstvé pneumatiky, kterých využil k zisku extra bodu za nejrychlejší kolo. Pro Hamiltona se jednalo o první nejrychlejší kolo v tomto roce, celkově jich pak má 66. V této statistice stále zaostává za legendárním Michaelem Schumacherem, který jich za svou kariéru zvládl 77. Některé rekordy se ale Hamiltonovi přeci jen povedly překonat.

Nejrychlejší kolo v GP Monaka 2024 bylo 54. nejrychlejším kolem Hamiltona v barvách Mercedesu, čímž se osamostatnil od Schumachera na prvním místě počtu nejrychlejších kol se stejným týmem. Druhá statistika, ve které se britský pilot od Schumachera osamostatnil, je počet sezón s alespoň jedním nejrychlejším kolem. Těch má Hamilton nyní 17.

Je tu ještě jeden rekord, který Hamilton dorovnal. Ziskem tohoto nejrychlejšího kola jde o 15. sezónu v řadě, kdy Hamilton získal alespoň jedno nejrychlejší kolo. Stejnou sérii absolvoval Michael Schumacher v letech 1992 až 2006, než ukončil svoji první část kariéry ve formuli 1.