Ve stopách mistra světa. Lance Stroll absolvuje u Williamsu podobnou přípravu jako kdysi Jacques Villeneuve

Williams jede v osvědčených kolejích. Nováčka Lance Strolla na první start ve formuli 1 připravuje stejně jako kdysi Jacquese Villeneuva, který debutoval v roce 1996. Navíc jeho pokroky přesvědčily technického šéfa Pata Symondse. Jacques Villeneuve a Lance Stroll. Prvně jmenovaného asi netřeba příliš dlouze představovat. Mistr světa formule 1 z roku 1997 nebo třeba vítěz závodu 500 mil…

1 Štítky: Lance Stroll Pat Symonds Williams Zveřejněno 8. 12 2016 — Josef Nekvinda

Williams jede v osvědčených kolejích. Nováčka Lance Strolla na první start ve formuli 1 připravuje stejně jako kdysi Jacquese Villeneuva, který debutoval v roce 1996. Navíc jeho pokroky přesvědčily technického šéfa Pata Symondse.

Jacques Villeneuve a Lance Stroll. Prvně jmenovaného asi netřeba příliš dlouze představovat. Mistr světa formule 1 z roku 1997 nebo třeba vítěz závodu 500 mil Indianopolis o dva roky dříve. Co jej pojí se jménem nováčka v barvách Williamsu Strollem? Mimo stejné národnosti a mateřského týmu Williams hlavně rozvojový program, který absolvoval, než nastoupil ke svému prvnímu startu.

Jako součást příprav a aklimatizace tak nyní sedm měsíců trvající „kemp“ s vozem specifikace 2014 absolvuje Lance Stroll. „Obecně vzato všichni kluci, kteří byli testovacími piloty, tak šli a podstoupili tyhle testy,“ vysvětluje pečlivý přístup Williamsu jeho technický šéf Pat Symonds.

Pavel Turek OMV

„Konkrétně jde o to, že si vyzkoušeli spoustu okruhů, kde předtím nebyli, když tam tým testoval. Najeli kilometry, nicméně důraz byl spíše kladen na vývoj auta než na vývoj pilota. Jacques Villeneuve s Williamsem podstoupil velmi důsledný program. My jsme to trochu otočili, protože je to podobné právě jeho programu se zaměřením na výchovu pilota. Tak například po odjetém stintu děláme kompletní zastávku v boxech. Tým to nepotřebuje, ale jezdci ano.“

Proces učení a zlepšování se je pro každého mladého pilota klíčovou schopností. To, co zatím v této disciplíně Lance Stroll předvádí, si vysloužilo širokého uznání, a to i od Symondse. „Bylo to celkem poučné. Program zahrnuje auto z roku 2014 a pneumatiky pro akademiky. Tyto pneumatiky jsou zcela odlišné, i když nevíme jak moc. Nemáme o nich žádné údaje. Jediné, co můžeme porovnat, je to, že se podíváme na výkony Lance a srovnáme je s údaji Valtteriho nebo Felipeho.

Z toho jsem mile překvapen. Poměrně rychle se sžije s okruhy, a to je vždy známka dobrých pilotů. Jezdí skvěle, a co je víc, rychle se učí. Teď jde hlavně o to naučit se zacházet s pneumatikami a přijmout připomínky inženýrů jako pravdu,“ doplňuje Simonds.

Čtěte dále: Ricciardova forma stoupá. Sezona 2016 byla ta nejlepší



Diskuse k článku

Napsat komentář