Ve spletitém případu byl Grosjean diskvalifikován z GP Itálie, Haas se ale odvolal

Tým Haas vědomě nastoupil do GP Itálie s autem, které odporovalo technickým pravidlům. Všiml si toho Renault, podal protest a sportovní komisaři museli vůz týmu Haas ze závodu vyloučit.

Štítky: FIA Haas Technika Zveřejněno 2. 09 2018 — GPF1.cz

Problém se týká přední části podlahy (v červeném kroužku). Pravidla nařizují na obrázku uvedený rádius 50 milimetrů při pohledu z určitého směru. Různé týmy si to ale různě vykládaly, a tak před letní přestávkou FIA vydala takzvané technické nařízení (TD), které pravidlo upřesňuje. A týmy dostaly na nápravu čas právě do nedělní GP Itálie.

Když FIA komunikovala toto nařízení týmům, Haas emailem odpověděl, že se pokusí o nápravu do GP Singapuru, který se jede až jako další závod po Monze. A to kvůli omezeným kapacitám dodavatele. Haas už od FIA odpověď nedostal a usoudil, že s přístupem Haasu nemá FIA problém.

Zástupci FIA ale komunikovali s příslušnými osobami z týmu Haas, že jestli nezvládnou situaci napravit do Monzy, riskují protest některého ze soupeřů. A to se také stalo, když Renault podal oficiální stížnost. Romain Grosjean totiž šestým místem v cíli GP Itálie posunul tým Haas v Poháru konstruktérů před Renault.

Haas je ale přesvědčen, že ve světle diskuze, kterou FIA a Haas vedly, není nařízení technické direktivy jednoznačné. A tudíž že jej vůz Haas nijak neporušuje. Zástupci Haasu se o tom snažili přesvědčit FIA dlouho po závodě, ale neúspěšně. Komisaři uznávají, že TD mají spíše poradní roli, ale pomáhají definovat mantinely, v rámci kterých tým musí přesvědčit FIA, že je auto v souladu s pravidly.

Podle přesvědčení sportovních komisařů GP Itálie Haas technické nařízení nerespektoval.

Haas se proti rozhodnutí komisařů odvolal. Podlaha Grosjeanova vozu byla do finálního rozhodnutí zabavena. Nyní se tak nejspíš chystá Mezinárodní odvolací soud, pokud Haas nezmění názor a své odvolání nestáhne.

Renault podal protest pouze proti vozu Romaina Grosjeana, ale má-li Kevin Magnussen stejnou podlahu, i jeho auto je v rozporu s pravidly a má být vyloučeno ze závodu.

Diskuse k článku

Napsat komentář