Ve 32 letech odjel už 72 závod, z toho jich 25 vyhrál – Jim Clark

Dnes si připomínáme smutné výročí 52 let od tragického úmrtí vynikajícího závodníka Jima Clarka, který se nezapomenutelně zapsal do historie formule 1 a především týmu Lotus.

Štítky: Jim Clark Lotus Zveřejněno 7. 04 2020 — Lukáš Podstata

Clark se narodil roku 1936 a pocházel ze skotského města Kilmany. Byl to nejmladší potomkem rodiny, a zároveň jediným chlapcem v domácnosti rodiny Clarků. Roku 1942 se rodina přestěhovala do Edington Mains, které se nachází poblíž Duns. Jim Clark po studiu na základní škole nastoupil do Loretto School v Musselburgu, poblíž Edinburghu.

Mladý Jim si v novém teritoriu hned našel svoji lásku. Tím byly závody rallye a do vrchu. Rodiče proti jeho novému koníčku byli zásadně proti, ale Clark si nakonec dokázal prosadit svoje. Mladý Skot hned dokázal, že má rychlost v krvi a opanoval několik závodů. Jak jeho sláva vzkvétala, tak si ho začali všímat významní lidé nejen z formule 1. Do svého týmů nakonec dokázal mladý talent „ulovit“ tehdejší šéf Lotusu Colin Chapman. Začátky však nevypadaly vůbec dobře, protože Clark ještě před podpisem smlouvy nabídku odmítl. „Raději zůstanu ve sportovních vozech než jezdit v Lotusu,“ řekl tehdy Clark.

Nakonec si vše ale Jim Clark rozmyslel a s Colinem Chapmanem si plácl. Nikdo v té době ještě nevěděl, jaké spojení se právě zrodilo. Clark si odbil svoji premiéru ve formuli 1 během GP Holandska na okruhu Zandvoort. Hned během své premiérové sezony si nováček ve startovní poli získal spoustu fanoušků, protože dokázal stanout na stupních vítězů.

Další sezony už patřily dvojici Clark-Lotus. Roku 1962 mu titul mistra světa vzala jen nespolehlivost tehdejšího monopostu Lotus 25, ale skotský závodník si vše vynahradil v sezoně 1963, kdy konečně šampionát dokázal ovládnout. Další titul si Clark připsal ještě v sezoně 1965. Po těchto triumfem následoval výkonnostní propad. Ten nebyl však zapříčiněním Clarkem, nýbrž týmem Lotus a jeho experimentům s různými technickými prvky a motorovými jednotkami.

Poté následoval rok 1968, který byl nejsmutnější. Clark dokázal sice první závod sezony vyhrát. Královna motorsportu ale po GP Jihoafrické republiky měla několikaměsíční přestávku a většina jezdců se účastnila jiných šampionátů. Clark nebyl výjimkou a Colin Chapman ho přihlásil do prvního podniku mistrovství Evropy formule 2. Tento závod hostil Hockenheimring. Podnik se jel za velkého deště a Clarkův monopost z doposud nevysvětlitelných důvodů v pátém kole na rovince vybočil do leva a ve vysoké rychlosti narazil do několika stromů. Následky nehody byly fatální a legendární Jim Clark nás navždy opustil.