Vážná havárie bývalého pilota F1 ukázala nástrahy Indy 500. Alonso je rychlý

Pilot F1 dvou sezon 2008 a 2009 Sébastien Bourdais velmi vážně havaroval při kvalifikaci na letošní závod 500 Indianapolis. Toho se za dva týdny zúčastní také současný pilot týmu F1 McLaren Fernando Alonso. Tento víkend se Alonso dostal do skupinky devíti nejrychlejších, kteří budou dnes večer bojovat o pole position, respektive umístění v prvních třech řadách na startu velkého závodu.

Štítky: Fernando Alonso IndyCar Motorsport Zveřejněno 21. 05 2017 — Tomáš Richtr

Bourdais ve formuli 1 závodil pro Toro Rosso a byl Vettelovým kolegou, když ten získal triumfální pole position a vítězství v GP Itálie 2008. Osmatřicetiletý rodák z francouzského Le Mans se ale stal slavnějším pro své čtyři tituly šampiona Champ Cars, které získal před svým spíše tichým pokusem ve formuli 1. Po něm šel závodit například do Mistrovství světa vytrvalostních závodů (WEC), ale získal například jedno vítězství v australských V8 Supercars na Gold Coast. Vyhrál 24 hodin Daytony nebo dvanáctihodinovku v Sebringu. Od roku 2011 závodí v IndyCar pro tým Dale Coyne Racing. Je držitelem nejvyšší možné, platinové certifikace FIA.

Sébastien Bourdais měl vážnou havárii ve druhé zatáčce třetího kola ze čtyř jeho kvalifikačního pokusu. Auto ztratilo přilnavost a na super-rychlých oválech taková situace nevyhnutelně končí velmi tvrdým nárazem do ochranné bariéry SAFER. Bourdais byl převezen rovnou do nedaleké nemocnice, kde mu byla diagnostikována četná zlomenina pánve a pravé kyčle. Ještě ten den večer, tedy v noci na dnešek našeho času, byl podroben operaci. Jeho havárie ukázala na vysokou nebezpečnost závodění na super-rychlých oválech. Vzrušující podívaná si od závodníků žádá obrovský respekt nejen jednoho k druhému, ale také k závodní dráze samotné. Ve věku 33 let zemřel před šesti lety na oválu v Las Vegas při hrozivé havárii britský pilot Dan Wheldon. Není bez zajímavosti, že číslo 33 také udává počet startujících do pětisetmílového závodu v Indianapolisu. Předloni na trioválu Pocono Raceway zahynul nešťastnou náhodou Wheldonův krajan Justin Wilson. Oběti si vyžádala také samotná dráha v Indianapolisu, a to skoro třicet.

Výsledky první kvalifikace, která rozdělí startovní pole na devět nejrychlejších a ostatní:

IndyQ1

Letošního závodu 500 mil Indianapolis se zúčastní také Fernando Alonso. Tomu se v první kvalifikaci vedlo hodně dobře. Dostal se totiž do skupinky devíti nejrychlejších. To znamená, že se dnes ve 23:00 utká s osmi dalšími soupeři o postavení v jedné ze tří prvních řad na startu (v Indy se startuje po třech). Horší než devátý už být nemůže. Těmi ostatními jsou Američan Ed Carpenter, účastník 90 velkých cen F1 Takuma Sato, čtyřnásobný šampion IndyCar Scott Dixon, který v roce 2004 testoval vůz F1 týmu Williams, devětadvacetiletý Američan John R. Hildebrand mladší, který na své vítězství v IndyCar ještě zatím čeká, bývalý pilot F1 a loňský vítěz Indy 500 Alexander Rossi, šampion IndyCAR 2014 Will Power, veterán Tony Kanaan (240 startů) a pokračovatel rodinné tradice Marco Andretti, sám zatím vítěz dvou závodů a těsně poražený při svém prvním startu v Indy 500 roku 2006 Samem Hornishem.

Samotný závod se pojede v neděli 28. května večer, ve stejný den jako GP Monaka vozů F1. Pokyn k nastartování motorů zazní v 18:14 a živě bude závod přenášen na stanici NOVA Sport s komentátory Martinem Strakou a Michalem Beranem. Níže jsou nejzajímavější okamžiky úvodní kvalifikace na Indy 500.