Valtteri Bottas

Zveřejněno 27. 04 2014 — Jan Pastorek

 

Národnost: finská
Startovní číslo: 77
Tým: Mercedes
Datum narození: 28. 8. 1989
První závod: GP Austrálie 2013
Tituly:
Oficiální stránka: bottasvaltteri.com
Statistiky: GPGuide

Valtteri Bottas – mladý, talentovaný a z Finska. Již tyhle tři vlastnosti rodákovi z Nastoly zajišťují mnoho fanoušků. Bude mít formule 1 dalšího létajícího Fina? Přesvědčit se můžeme již letos. Bottas je dlouhodobou akvizicí týmu Williams. S nadsázkou by se dalo říci, že je chráněncem týmu z Grove. Frank Williams však zřejmě ví, proč v Bottase vložil své naděje.

Po obligátním závodění na motokárách Bottas v sezoně 2007 přestoupil do formule Renault. Přesněji řečeno do nižší série využívající dvoulitrové motory. Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2008 ovládl jak sérii Formula Renault 2.0 Eurocup, tak i Formula Renault 2.0 NEC. Bottasova kariéra nabírala obrátky.

V následujícím roce se již soustředil na formuli 3, kde hájil barvy známé stáje ART. V euroserii skončil na solidním třetím místě. Stejného počinu dosáhl i další rok. To už se ale objevil v hledáčku Williamsu, který ho nominoval jako svého testovacího jezdce. Tuto pozici zastával i následující dvě sezony. Hlavní pracovní náplní Bottase v roce 2011 však bylo působení v sérii GP3. Stal se mistrem a vidina postupu do nejvyššího patra motorsportu už měla velmi reálné obrysy.

Ještě před zaujetím místa závodního jezdce však Bottas strávil rok naplněný intenzivní prací s týmem. Sezona 2012 tak pro něho byla prvním ročníkem od začátku na motokárách, kdy neabsolvoval žádný závod. Čekání se ovšem vyplatilo. Na konci roku Williams oznámil, že Bruna Sennu nahradí právě Bottas.

Debutová sezona nebyla jednoduchá. Vůz Williams FW35 patřil k těm horším ve středu pole a boje o body byly spíše výjimkou. Bottas se proto musel spokojit se čtyřmi body a celkovou sedmnáctou příčkou. Rok 2014 však přinesl jinou situaci. Williams našel nového sponzora, Pastora Maldonada nahradil zkušený Felipe Massa a motor Mercedes pomohl k lepším výkonům. Fin tak poprvé mohl předvést svůj talent a týmu se odměnil šesti pódiovými umístěními a čtvrtou pozicí v šampionátu. Pro sezonu 2017 Bottas obsadil uvolněné místo u mistrů světa Mercedesu po odchodu Nika Rosberga.