V zemi Ferrari dominoval Red Bull, Norris na podium

Max Verstappen s přehledem vyhrál Velkou cenu Emilia Romagna, Pérez dojel druhý před Norrisem. Charles Leclerc v závěru závodu chyboval a připravil se o hromadu bodů. Hamilton se zasekl v provozu a skončil na beznadějném čtrnáctém místě, Sainz opět nedokončil.

Štítky: GP Emilia Romagna Max Verstappen Zveřejněno 24. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Ve včerejším sprintu zvítězil Max Verstappen a pro hlavní Grand Prix si zajistil první místo na startovním roštu před Charlesem Leclercem a Sergiem Pérezem. Pěkný sprint měly i McLareny, které obsadily třetí řadu, trápící se Mercedesy včera skončily na 11. a 14. místě.

Víkend v Imole sužuje mokré počasí, kdy střídavě prší už od čtvrtka. Totéž platilo i pro nedělní Velkou cenu – dopoledne pršelo a přestalo teprve dvacet minut před zhasnutím startovních světel, to znamená, že pro start všichni využili přechodné pneumatiky.

Red Bully a McLareny měly skvělé starty, naopak oba jezdci Ferrari zaspali a okamžitě ztratili několik pozic. Carlos Sainz měl v následující šikaně Tamburello smůlu a byl sestřelen Danielem Ricciardem, Španěl uvízl ve štěrku a závod pro něj skončil.

Na trať už v prvním kole vyjel Safety car a zneutralizoval závod. Počáteční zmatky zamíchaly pořadím – například Kevin Magnussen obsadil páté místo, Russell se z jedenácté pozice dostal na šestou příčku, naopak Schumacher se výrazně propadl.

Restart Red Bully zvládly skvěle a okamžitě začaly ujíždět třetímu Norrisovi, který za sebou držel Charlese Leclerca, ale ne dlouho, už v osmém kole se pilot Ferrari dostal na prozatímní podiovou příčku a snažil se dohnat ztracený čas.

Po zajetí Safety caru se pořadím začal velmi rychle propadat Fernando Alonso, Španěl měl výrazně poškozený vůz, za což mohla kolize s Mickem Schumacherem hned v prvním kole. Alonso tak musel ze závodu bohužel odstoupit.

Pěkný souboj svedl Magnussen a Russell o páté místo. Pilot Mercedesu se snažil minimalizovat ztrátu ze včerejšího sprintu a trvalo mu několik kol, než se před Dána dostal. Souboje využil také Bottas, který se před Magnussena dostal také.

V 18. kole zajel Ricciardo ke svým mechanikům a nasadil suché pneumatiky, což spustilo velký domino efekt a do boxů se v následujících kolech objevili všichni jezdci. Jako poslední přezuli Verstappen, Leclerc a Norris.

Alpine v boxech nebezpečně vypustil Estebana Ocona, který málem v boxové uličce sestřelil Lewise Hamiltona. Incident okamžitě začali řešit sportovní komisaři a za pár okamžiků udělili pilotovi Alpinu penalizaci pět sekund.

Pořadí se ustálilo, za devátým Tsunodou se začal tvořit ‚vláček‘. Situaci nepomáhalo ani to, že nové ředitelství závodu bylo až moc konzervativní a systém DRS povolilo až v polovině závodu, což bylo podivné, neboť trať byla suchá už nějakou dobu.

Za zmínku stojí také jízda Lewise Hamiltona… Brit jako by dnes vstával levou nohou. Celý závod byl pilot Mercedesu mimo tempo a na jeho frustraci neubralo ani to, že byl zaseknutý za Gaslym na AlphaTauri, rozhodně se nejednalo o dobrý den sedminásobného šampiona.

Nenápadný závod předváděl také Yuki Tsunoda, Japonec přitom ale odváděl velmi dobrou práci, ve 48. kole se pilot AlphaTauri dostal na osmou příčku před Kevina Magnussena, mladý závodník tak měl nakročeno k vyrovnání nejlepšího výsledku v sezoně.

Ferrari v 50. kole poslalo Charlese Leclerca pro novou měkkou sadu gum, hned poté zajel ke svým mechanikům také Pérez a následně i Verstappen, čímž se strategie de facto smazaly a srovnaly, pilot Ferrari měl ale lepší tempo než oba Red Bully.

Silně motivovaný Leclerc se ve snaze dostat před Sergia Péreze následně roztočil a narazil do zdi. Pilot Ferrari sice mohl pokračovat, musel ale znovu do boxů a ztratil hromadu času a pozic. Na podiovou příčku se tak rázem dostal Lando Norris.

V tu samou chvíli se Yuki Tsunoda dostal před Sebastiana Vettela a díky Leclercově chybě si Japonec polepšil hned o dvě pozice a jen pár kol před koncem okupoval šesté místo, velmi sympatický výkon.

V posledních pěti kolech spolu začali bojovat George Russell a Valtteri Bottas o čtvrtou příčku, je trochu symbolické, že k jejich boji došlo právě na Imole, kde spolu oba soupeřili už vloni, tehdy to ale skončilo nehodou.

V mezičase se na sedmé místo před Vettela dostal lídr šampionátu Charles Leclerc, který se snažil minimalizovat velkou ztrátu. Realisticky mohl pilot Ferrari předjet ještě šestého Tsunodu, pátý Bottas se čtvrtým Russellem už byli daleko.

Max Verstappen si mezitím v poklidu dojel pro své druhé letošní vítězství a výrazně smazal ztrátu v šampionátu. Úspěch Red Bullu podtrhl druhým místem Sergio Pérez. Pro třetí místo si po spolehlivém výkonu dojel Lando Norris.

Čtvrté místo nakonec uhájil George Russell před dotírajícím Bottasem. Šestou příčku bral lídr šampionátu Leclerc, kterému se povedlo zdolat Yukiho Tsunodu – Japonec dojel sedmý. Pro první body v sezoně si dojel Sebastian Vettel, který skončil osmý.

Deváté místo udolal Kevin Magnussen, Dán se ale většinu závodu trápil a postupně propadal, dva body jsou tak pravděpodobně dnešním maximem. Bod za desáté místo si přivlastnil Lance Stroll, který rovněž podal solidní výkon.