V zákulisí bublá aféra: Jeden z tří top týmů utrácí o hodně více – porušuje tím pravidla

Šéf Mercedesu Toto Wolff je přesvědčen o tom, že jeden ze tří velkých týmů ve startovním poli utrácí více peněz, než je dovoleno. Rakouský manažer považuje nedodržení finančního limitu u Red Bullu za jasné.

Štítky: Ferrari Mercedes Red Bull Toto Wolff Zveřejněno 3. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Od loňské sezony působí ve formuli 1 rozpočtové stropy. Byly zavedeny z prostého důvodu, a to zmenšit výkonnostní rozdíly mezi nejlepšími a nejhoršími týmy. Vedení F1 tímto krokem chce předejít nudnému závodění, ve kterém bude vítězit ‚jeden dva‘ týmy.

Částka rozpočtového stropu na rok je nastavena na 145 milionů dolarů. Malé týmy jako třeba Williams nebo Haas ani na tuto sumu nedosáhnou, ale velké stáje typu Mercedes, Red Bull či Ferrari ano, ty byly dříve schopny utratit i třikrát víc.

Aktuálním tématem v paddocku F1 je porušení tohoto finančního limitu u dvou týmů v roce 2021. Údajně má jít o Aston Martin a Red Bull, rudí býci měli finanční strop překročit mnohem výrazněji, konkrétní částka ale známa není.

Nedodržení rozpočtového stropu by pak mohlo u Red Bullu částečně vysvětlovat silný konec roku 2021 a solidní start letošní sezony. Stáj z Milton Keynes byla vloni úplně poslední, která začala s vývojem vozu pro rok 2022 a nemalé finance tak mohly přijít právě sem.

Netrvalo dlouho a k věci se začala vyjadřovat celá řada expertů i samotných šéfů jednotlivých stájí. Toto Wolff je o podvádění Red Bullu takřka přesvědčen. „Je více než jasné, že se [u Red Bullu] dopustili porušení pravidel.

Jsem si jistý, že FIA bude během svého procesu postupovat správně a najde adekvátní řešení. Teď si ale nedokážu představit, o jaký druh trestu půjde a jak přísný bude. Rozpočtové stropy jsou v našem sportu jen velmi krátkou dobu.

Myslím, že teprve teď jsme se s těmito finančními změnami dokázali srovnat a začali s nimi pracovat… a přijde tohle. FIA určitě není ve snadné pozici a počkáme si na jejich konečné a snad spravedlivé rozhodnutí,“ uvedl Wolff.

Šéf stříbrných šípů dále pokračoval a popsal finanční situaci mezi nejlepšími týmy a přiznal, že Mercedes kvůli rozpočtovým stropům nemůže nasadit nové díly. „Podle mého názoru jsou tu dva týmy, které jsou na podobné finanční úrovni.

My s Ferrari jsme na tom skutečně velmi podobně, a to už od začátku minulého roku. Je tu ale ještě jeden tým, který utrácí mnohem víc. Zástupci Ferrari už v průběhu letošního šampionátu několikrát upozornili na hospodaření Red Bullu s penězi.

Mrzí mě to. Jsou jasně daná pravidla a například my v Mercedesu kvůli nim trpíme. Máme už postavenou a vyvinutou novou podlahu, máme k dispozici také lehčí šasi, ale nemůžeme to už v letošní sezoně použít, protože nesmíme utratit další peníze.

Tyto novinky by nás posunuly velmi blízko špičce, ale letos se jich na našich autech bohužel nedočkáme. Budou použity až na autě v příštím roce. Ferrari pracuje obdobně, jen jeden tým ze špičky to nedokáže dodržet,“ zakončil Toto Wolff.