V roce 2017 se do F1 vrátí tankování během závodů

Strategická skupina dohodla několik změn pravidel pro rok 2017, pit stopy dostanou starý náboj.

7 Štítky: FIA Pravidla Strategická skupina Tankování Zveřejněno 15. 05 2015 — Jan Pastorek

Strategická skupina dohodla několik změn pravidel pro rok 2017, pit stopy dostanou starý náboj.

Ve snaze zatraktivnit podívanou na trati zavede formule 1 změny, FIA oznámila, že od roku 2017 budou motory hlučnější a točit vyšší otáčky. Celkově by výkon měl narůst tak, aby vozy zrychlily o pět až šest sekund na kolo.

Cílem je také agresivnější vzhled vozů, které by navíc měly být být lehčí a mít širší pneumatiky.

Z pohledu diváků bude velmi viditelnou změnou návrat tankování během zastávek v boxech. Vozy F1 doplňovaly palivo během závodů naposledy v roce 2009. Od roku 2010 nastupují na start s palivem, které jim musí vystačit do cíle.

Tankování během závodů bude znamenat nový prvek pro stratégy, protože vozy budou po zastávkách těžší, takže nové pneumatiky nebudou mít takový efekt pro zrychlení. A pokud se nezmění rychlost tankovacích zařízení, opět nebude rozhodující čas výměny kol, omezující pro délku pit stopu bude doba tankování.

Spotřeba paliva zůstane omezena i nadále na 100 kilogramů. Zda zůstane i omezení průtoku paliva na 100 kg za hodinu, FIA neuvedla.

Představitelé formule 1 se také zamyslí nad formátem závodních víkendů, v diskuzi je rovněž změna technických pravidel, která by zajistila, že jezdci budou startovat do závodů zcela bez pomocí techniky.

 

Diskuse k článku

Napsat komentář