V kvalifikaci na Grand Prix Japonska triumfoval Hamilton

Nejvýhodnější startovní pozici pro závod v Japonsku získal Lewis Hamilton před Valtterim Bottasem a Sebastianem Vettelem. Startovním roštem ale zamíchají penalizace.

1 Štítky: GP Japonska výsledky Zveřejněno 7. 10 2017 — Lukáš Štěrovský

V první části neměl daleko k zopakování chyby ze třetího tréninku Valtteri Bottas. Fin totiž ve stejné zatáčce, kde jen několik hodin předtím havaroval Kimi Räikkönen, vyjel mimo trať a jen tak tak se vyhnul bariérám. To se nepoštěstilo Romainu Grosjeanovi, který v prvním sektoru skončil po smyku ve zdi a úvodní kvalifikační segment byl předčasně ukončen.

Zbytek kvalifikace se už nesl v poklidnějším duchu. Do poslední části nepostoupili Vandoorne, Hülkenberg, Magnussen, Palmer a Sainz. Závěrečný segment pak opanoval Lewis Hamilton, který vyhrál s náskokem skoro půl vteřiny na Bottase. Pořadí na roštu však ovlivní penalizace jezdců ze špičky – Bottas i Räikkönen klesnou o pět míst za výměnu převodovky.

Výsledky kvalifikace na GP Japonska:
Nepojmenovaný 1

https://twitter.com/F1/status/916545393160347648Podrobný průběh kvalifikace:

Diskuse k článku

Jeden komentář: “V kvalifikaci na Grand Prix Japonska triumfoval Hamilton”

  1. villonso napsal:

    Konečně vidím na GPF1 po Hamiltonově vítězství jakž takž neutrální nadpis shrnutí kvalifikace… 🙂 No nic, dost bylo srandy, teď vážně. Zdá se mi evidentní, že táhlé zatáčky, kterých je na okruhu v Suzuce habaděj, perfektně umožňují vyniknout velkému rozvoru na vozech Mercedesu. Z toho vyplývá, že právě tohle je okruh, odkud by se Mercedes měl pokusit odvézt maximální bodový zisk.
    Nyní nabídnu ještě shrnutí situace vývoje poháru jezdců: Nyní, před GP Japonska (tedy 5 závodů před koncem), ztrácí Vettel na Hamiltona 34 bodů. Vyhraje-li v Japonsku Hamilton, ztráta Vettelova naroste na nejméně 41 bodů (rozdíl mezi bodovým přísunem na prvním a druhém místě je 25-18=7 bodů). Protože v tomto okamžiku, stane-li se tak, budou už do konce sezony zbývat 4 závody (USA, Mexiko, Brazílie a Abú Zabí), bude Hamiltonovi k zisku titulu stačit dojet v každém z těchto závodu na třetím místě. (Nezabrání mu v tom tedy ani případné 4 doubly Ferrari s Vettelem v čele, neboť bodový rozdíl mezi prvním a třetím pilotem je 25-15=10 bodů, pokud toto číslo vynásobíme čtyřmi, dostaneme 40 bodů, Hamilton by tedy získal titul o jeden bod.) Ještě před GP Japonska má však Vettel stále situaci alespoň teoreticky ve vlastních rukou vzhledem k jeho již zmíněné ztrátě 34 bodů, neboť dojede-li Vettel v každé zbývající Velké ceně (včetně Japonska) na prvním místě (i kdyby Hamilton vždy skončil druhý), získá v nejhorším případě o (25-18)*5=7*5=35 bodů více než Hamilton, a tedy obdrží i titul (zase o jeden bod).
    Doufám, že Vás, mé čtenáře, zaujala alespoň trochu má analýza.
    P.S.: V Suzuce podle mne vzhledem k tomu, že je tam obtížné předjíždět, rozhodne start.

Napsat komentář