V Japonsku vyhrál Verstappen a je mistrem světa!

Závod na japonské Suzuce kvůli silnému dešti trval jen 28 kol. Max Verstappen vyhrál před Pérezem a Leclercem. I přes menší odjetou vzdálenost se udělovaly plné body, což jezdci Red Bull stačilo a stal se dvojnásobným mistrem světa.

Štítky: GP Japonska Max Verstappen Zveřejněno 9. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Hned v prvním kole odstoupili dva piloti. Carlos Sainz neukočíroval své auto a narazil do zdi, druhým smolařem byl Alex Albon, tomu se zasekla převodovka. Další velký incident následoval o chvíli později – naštěstí se nic nestalo.

Pierre Gasly se snažil dohnat vláček za Safety carem a na trati se potkal s traktorem, který se na trati objevil proto, aby odklidil vůz Ferrari. Zrovna Suzuka má s touto situací opravdu špatné zkušenosti a něco takového by se nemělo stávat.

Kvůli sílícímu dešti byl závod přerušen a pauza trvala přes dvě hodiny. Po restartu nasadil Verstappen zběsilé tempo a nedal druhému Leclercovi ani náznak šance na boj o celkové vítězství, naopak se musel Monačan bránit před dotírajícím Pérezem.

V posledním kole udělal Leclerc chybu. Pod nátlakem druhého jezdce Red Bull projel poslední šikanu rovně, za což dostal dodatečnou penalizaci a propadl se na třetí místo. To stačilo jezdci Red Bullu, aby se dnes podruhé stal mistrem světa F1.

Hodně lidí toto oznámení zmátlo, včetně samotných představitelů v paddocku, neboť závod byl zkrácen a měly se udělovat menší body.

FIA ale následně uvedla, že menší body se udělují, když je závod přerušen a není už restartován – což není tento případ na Suzuce.