V jakých oblastech se ve formuli 1 používá umělá inteligence

Ředitel Mercedesu James Allison popsal, v jakých oblastech se ve formuli 1 používá umělá inteligence

Štítky: James Allison Technika Zveřejněno 24. 05 2024 — GPF1.cz

Do jaké míry využívají týmy Formule 1 umělou inteligenci a algoritmy na pozadí, třeba pokud jde o urychlení procesů v pozadí, jako je nákup a výroba, aby se rychleji vydávala vylepšení? Je to něco, co je v současné době ve sportu možná trochu skrytým bojištěm?

Na tuto otázku odpověděl technický ředitel Mercedesu James Allison.

“Nevím, nakolik je to v pozadí, ale v oblasti, kterou jste právě zmínil, začínají tuto schopnost poskytovat systémy ERP (Enterprise Resource Planning, softwarové aplikace, které organizace používají k řízení a integraci klíčových podnikových procesů. Tyto systémy umožňují centralizaci dat a automatizaci různých obchodních funkcí, což vede k efektivnějšímu řízení podnikových operací a lepší koordinaci mezi různými odděleními) v našem vlastním SAP [SAP (Systeme, Anwendungen und Produkte in der Datenverarbeitung, v angličtině Systems, Applications, and Products in Data Processing) je jedním z největších a nejznámějších poskytovatelů podnikových softwarových řešení na světě.].

A myslím si, že až se my jako Mercedes a skupina obecně zorganizujeme tak, abychom tuto schopnost využili, pak bude snazší předvídat, co kdy můžete potřebovat a kolik to bude stát, a bude to efektivnější. Ale to je myslím trochu dopředu.

Oblasti, ve kterých to už šlape, jsou aerodynamika, trochu závodní strategie a stále častěji se to používá k vytváření náhradních modelů, k vytváření filtru nápadů, takže snad můžete své nápady prohnat vyškoleným shlukem strojového učení, který vám dá představu, zda je to lepší než váš poslední nápad, nebo vám dá vyšší procentuální šanci, že by ten nápad mohl být o něco lepší než základní. A proto, pokud to budete dělat efektivně, pak postupně bude vaše míra nalezení časového zisku kola poněkud strmější.

Takže to už je ve všech týmech a v příštích sezónách to bude nabírat na obrátkách.”