V hektické kvalifikaci zvítězil domácí Leclerc! Pérez a Sainz se srazili

Letošní kvalifikace v ulicích monackého knížectví byla skutečně hektická, téměř neustále docházelo ke změnám pořadí. Z kriticky důležité pole position se nakonec radoval domácí Leclerc. První a poslední část kvalifikace narušily červené vlajky.

Štítky: Charles Leclerc GP Monaka kvalifikace Zveřejněno 28. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Formule 1 má za sebou pravděpodobně tu nejdůležitější kvalifikaci v sezoně, tu v monackém knížectví. Během závodu je v Monte Carlu skoro nemožné předjíždět, a tak se napětí z výsledků objevilo už v sobotním odpoledním programu.

Velkou neznámou bylo počasí, už před víkendem se mluvilo o možném dešti. Před kvalifikací bylo v Monaku skutečně zataženo, a tak jezdci Haasu neváhali a při první příležitosti vyjeli do monackých ulic jako první.

Netrvalo dlouho a na trati bylo všech dvacet vozů, což vedlo k velkému provozu. Po prvních pokusech se vedení ujal Max Verstappen a Sergio Pérez. Brzy se ale začaly zlepšovat podmínky na trati a časy na kolo začaly rychle padat.

Na chvíli se na prvním místě objevil i Fernando Alonso s Alpinem a následoval jej Lando Norris na McLarenu. Pořadí se v průběhu Q1 hodně promíchávalo, až nezvykle hodně. Situaci jen tři minuty před koncem první části zastavil Yuki Tsunoda.

Japonec se lehce opřel o bariéru a dostal defekt, Q1 tak byla přerušena červenými vlajkami. V boxech se pak při restartu vytvořil velký vláček pilotů, kteří se snažili zajet alespoň ještě jedno měřené kolo.

Poslední pokusy opět promíchaly pořadím, velkým smolařem se stal (znovu) nováček Zhou, který nestihl najet do svého měřeného kola. Z Q1 tedy nepostoupili: Albon, Gasly, Stroll, Latifi a již zmíněný Číňan v barvách Alfy Romeo.

Velký zástup pilotů v boxové uličce byl k vidění také na začátku druhé části kvalifikace. Na trati se jako první objevil Max Verstappen před Carlosem Sainzem a Sergiem Pérezem. Brzy se na trať dostali všichni jezdci.

Po prvních pokusech se vedení ujal Sergio Pérez, Mexičan je letos v Monaku evidentně při chuti, už v trénincích ukazoval svou rychlost a lepší rozložení než týmový kolega Verstappen. Mercedesy se mezitím v Q2 trápily se zahřátím pneumatik.

Lando Norris s Fernandem Alonsem obsadili pátou a šestou pozici, přeskočili přitom i oba vozy Mercedesu. Pořadí se ale neustále měnilo, a tak nebylo možné cokoliv očekávat. V dalších pokusech se ale dostal domácí Leclerc na první místo.

Poslední pokusy přinesly další úpravy v pořadí. Sebastian Vettel v závěru kvalifikace zajel velmi slušné kolo a dostal svůj Aston Martin do poslední části. Dařilo se také Alonsovi, který svůj Alpine rovněž udržel mezi deseti nejlepšími.

Takové štěstí ale neměl Yuki Tsunoda, který po závěrečném míchaní pozicí obsadil jedenácté místo. Společně s ním nepostoupil Bottas, Magnussen, Ricciardo a Schumacher. Australan opět zůstal za očekáváním a jeho krize v McLarenu se prohlubuje…

Do poslední části kvalifikace jako první najížděl Charles Leclerc před oběma piloty Mercedesu a týmovým kolegou Sainzem. Pilot Ferrari zajel v domácím prostředí úchvatné kolo a po prvních pokusech se umístil na prozatímní pole position.

Mercedesy měly nadále problémy se zahříváním pneumatik, a tak musely absolvovat hned dvě zahřívací kola. Ani po úplném zahřátí gum nebyl Mercedes kdoví jak silný. Stříbrným šípům po prvních pokusech patřily pozice až za Alonsem a Norrisem.

George Russell nakonec dokázal vylepšit svůj čas a zařadil se na šesté místo za Norrise. Ve svém závěrečném pokusu Pérez chyboval a trefil bariéry v zatáčce před tunelem, následně do pilota Red Bullu narazil Sainz, a to znamenalo předčasný konec kvalifikace.

Nikdo už tak nemohl vylepšit svou pozici a z prvního místa se tak mohl radovat domácí hrdina Charles Leclerc, za ním držel druhé místo Sainz a třetí skončil havarující Pérez. Až čtvrtou příčku získal lídr šampionátu Max Verstappen.

Skvělé páté místo zůstalo Norrisovi, který v Monaku zatím jezdí velmi konzistentně. George Russell skončil šestý před sedmým Alonsem, ten také v závěru boural, ale v jiné zatáčce. Osmé místo si zajistil Hamilton před Vettelem a Oconem.