Bottas s penalizací odstartuje první do kvalifikačního sprintu

Na Monze se uskutečnil druhý experimentální víkend se sprintovou kvalifikací v sobotu. Klasický Q1, Q2, Q3 formát se tak přesunul na páteční podvečer, ve kterém Mercedes potvrdil roli favorita a do zítřejšího sprintu odstartuje z první řady. Verstappen skončil třetí, blízko jsou také McLareny.

Štítky: GP Itálie kvalifikace Valtteri Bottas Zveřejněno 10. 09 2021 — Vašek Štěpánek

V úvodní části kvalifikace se jako první na trati objevili jezdci Ferrari. Velmi rychle se přidali další piloti. Pro GP Itálie je v kvalifikaci velmi typický vláček aut za sebou, a to kvůli aerodynamickému pytli, který vytváří vůz vpředu, letos jsme o něj nebyli ochuzeni.

Charles Leclerc si po prvním rychlém kole začal stěžovat na svůj monopost. Podle Monačana bylo s jeho vozem něco v nepořádku. Tým mu jeho domněnky potvrdil, na vině bylo brzdění motorem, které Leclerca výrazně zpomalovalo.

Mercedes mezitím už v Q1 potvrzoval roli mírného favorita. Lewis Hamilton měl v průběhu první části kvalifikace na svého rivala Verstappena náskok přes čtyři desetiny sekundy. Špatně se v tréninku neprojevovaly ani vozy Aston Martinu.

Dvě minuty před koncem vznikl na trati chaos, a to kvůli výše zmíněnému vláčku. Ten klasicky někomu pomohl více, někomu méně. Na poslední chvíli byl odebrán čas Yukimu Tsunodovi, který v 11. zatáčce překročil traťové limity a spadl na 17. místo. Z Q1 tak nakonec nepostoupili: Latifi, Tsunoda, Schumacher, Kubica a Mazepin.

V prostředím kvalifikačním segmentu na trať jako první vyjeli pro změnu jezdci Red Bullu, technické patálie Charlese Leclerca pokračovaly i na začátku Q2. Ferrari problémy shazovalo na software.

Po prvních pokusech ve druhé části kvalifikace byl na špici opět Mercedes, následovaný McLarenem! Lídr šampionátu Verstappen ztrácel na Lewise Hamiltona třičtvrtě sekundy, což je ve světě formule 1 opravdu hodně.

Mercedes odhaluje ostrý sedan – AMG EQS 53 4MATIC+

Následovala chvíle ticha a čtyři minuty před koncem na trať vyjeli téměř všichni piloti. Jen McLaren se svými jezdci počkal a vyslal je na trať jen chvíli po ostatních, tím měly oranžové monoposty potřebný prostor.

Po druhých pokusech potvrdil také McLaren svou rychlost v Monze a Lando Norris získal v Q2 třetí místo před Verstappenem. Zklamání naopak panovalo u Aston Martinu, který se jevil jako černý kůň víkendu. Nakonec jeho jezdci obsadili jen 11. a 12., tedy nepostupové, místo. Společně s Vettel a Strollem z Q2 nepostoupili: Alonso, Ocon a Russell.

V poslední části kvalifikace se vedení po prvních pokusech ujal Lewis Hamilton, druhý skončil Verstappen, který byl ale pilotovi Mercedesu podstatně blíže než v předešlých dvou kvalifikačních segmentech. Mohl za to opět aerodynamický vláček.

Prozatímní druhou řadu obsadili jezdci McLarenu v pořadí Norris – Ricciardo. Valtteri Bottas s novou pohonnou jednotkou se zmohl ‚jen‘ na páté místo. Po prvních pokusech následně nastal v chrámu rychlosti na pár okamžiků klid.

Druhé jízdy se nepovedly Maxi Verstappenovi, který svůj čas nevylepšil. Zazářil naopak Valtteri Bottas, který v závěru kvalifikace zajel nejrychlejší čas a už jej nedokázal nikdo překonat. První řada tak připadla Mercedesu v čele s Bottasem.

Třetí příčku obsadil Verstappen před jezdci McLarenu Norrisem a Ricciardem. Šesté místo získal Gasly před duem Ferrari, Sainz porazil Leclerca. Z devátého místa do zítřejšího sprintu odstartuje Pérez a TOP 10 uzavřel Giovinazzi, který podruhé v řadě postoupil do Q3!