V cestě za lepší udržitelností zvažuje F1 snížit počet pneumatik na víkend

Organizátoři chtějí redukovat množství gum, které mohou týmy používat na některých závodech v příští sezoně. Důvodem je udržitelnost.

Štítky: Pirelli Pneumatiky Ross Brawn Zveřejněno 5. 11 2021 — Jiří Košta

Pokud se tato změna bude chtít realizovat, bude nejprve testována, stejně jako je tomu u formátu F1 Spritu ve třech letošních závodech.
Ředitel sportu Ross Brawn řekl, že šampionát zkusí tento formát během vybraných událostí, aby nešel do nejistot.

Jeden návrh zahrnuje snížení počtu pneumatik, které mohou týmy používat během závodního víkendu. Běžně se týmům vydává třináct sad slicků, čtyři sady přechodných gum a tři sady do mokra. To představuje 36 800 pneumatik jen pro závodní víkendy v příštím roce. Pro testovací účely nebo v reakci na deštivé počasí lze dodat i další pneumatiky.

Brawn řekl, že sport by rád zkontroloval, zda dokáže snížit množství pneumatik, které používá formule 1 během závodního víkendu.

„Všichni se snažíme zlepšit naši znečišťující stopu mnoha způsoby. Jedním z nich je logistika, používání pneumatik. Takže doufáme, že v roce 22 budeme mít nějaké víkendy, kdy budeme mít k dispozici menší počet pneumatik. Myslíme si, že to dokážeme, aniž bychom ovlivnili show.

Před pokračováním v testu F1 a FIA zvažují, jaké „nezamýšlené důsledky“ by tato změna mohla mít,” dodává Brit.

„Zejména Tim Goss ve FIA ​​velmi tvrdě pracoval s Pirelli a týmy, aby přišli s návrhem, jak bychom mohli o víkendu využít jiný způsob použití pneumatik, abychom snížili počet. A to vypadá docela slibně a myslím, že to je něco, co uděláme během pár víkendů v sezoně, abychom to zhodnotili. Pokud to bude fungovat, pak je to něco, co můžeme přijmout do budoucna, nebo to můžeme trochu vyladit a posunout se vpřed.”

McLaren vstupuje do Extreme E