V centru překročení rozpočtu je výplata konstruktéra Adriana Neweyho

Geniální technik a aerodynamik Adrian Newey je hlavním „viníkem“, kvůli kterému Red Bull překročil rozpočtový strop v sezoně 2021. Se zprávou přišel německý web Auto Motor und Sport.

Štítky: Adrian Newey Pravidla Red Bull Zveřejněno 17. 10 2022 — Lukáš Štěrovský

Tým z Milton Keynes překročil strop ve výši 145 milionů dolarů o méně než pět procent, o trestu pro něj zatím nebylo rozhodnuto. Objevily se různé teorie, proč a za co stáj utratila finance. Jak se ukázalo nyní, problémem je zřejmě osoba Adriana Neweyho.

Není totiž jasné, zda je Newey v Red Bullu zaměstnán na plný úvazek, nebo funguje jen jako externí dodavatel. A to je klíčové, protože jeho plat se odhaduje na 10 milionů dolarů a pokud by byl regulérním zaměstnancem stáje – jak tvrdí Mezinárodní automobilová federace –, započítala by se jeho gáže do rozpočtového stropu.

Podle Red Bullu je však konstruktér jen externím zaměstnavatelem, konkrétně by měl figurovat jako dodavatel skrze svou vlastní společnost. Rovněž se objevily spekulace, že Newey by mohl být v první trojce nejlépe vydělávajících zaměstnanců stáje, kteří jsou z rozpočtového stropu vyloučeni.

„Nechci nic prozrazovat, ale věříme, že jsme pravidlo o omezení nákladů neporušili,“ má jasno poradce Red Bullu Helmut Marko. „Diskuze s FIA stále probíhají, uvidíme, co z toho nakonec vzejde. Ale zvěsti o tom, že by Max Verstappen mohl přijít o titul mistra světa, jsou naprostý nesmysl. Minulost ukázala, že i extrémní porušení pravidel dokázala FIA trestat velmi mírně.“