V Abú Dhabi se letos pojede až o 15 sekund na kolo rychleji

Výrazné změny okruhu Yas Marina v Abú Dhabi – mimochodem vůbec první, kterými okruh od svého vstupu do F1 v roce 2009 prošel – budou mít za efekt razantní zrychlení. Jezdci by mohli okruh absolvovat až o 15 sekund na kolo rychleji.

Štítky: GP Abú Dhabi Zveřejněno 29. 10 2021 — Lukáš Štěrovský

Přestavba areálu, kde se v prosinci pojede Velká cena, je hotova. V současných dnech provádí Mezinárodní automobilová federace a ředitel závodů Michael Masi zevrubnou inspekci.

Změny, které mají za cíl usnadnit předjíždění, se dotkly tří větších oblastí, fakticky ale došlo k úpravě skoro poloviny zatáček. Těch je nově 16 místo původních 21 a trať byla zkrácena o 273 metrů. Závod se proto pojede na 58, nikoliv 55 kol jako v minulosti.

„V závislosti na DRS a nastavení vozů by časy mohly být zhruba o  10 až 15 sekund na kolo rychlejší,“ řekl Ben Willshire, ředitel společnosti Driven, která se na rekonstrukci podílela. Pro pořádek dodejme, že rekord okruhu drží Lewis Hamilton s hodnotou 1:34,779.

A jaké změny konkrétně na piloty čekají? Upravena byla šikana a vlásenka v prvním sektoru; místo zatáček čtyři, pět a šest je nově jediná rychlejší zatáčka. V podobném duchu došlo k nahrazení pomalých zatáček 11 až 14 a také 17 až 20.

„Prováděli jsme spoustu simulací,“ vysvětluje Willshire s tím, že návrhů změn bylo hned několik. „Testovali jsme a porovnávali naše data s tím, co požadovalo vedení F1. Úzce jsme s ním spolupracovali na společném vyhodnocení,“ dodává.