Utichl hlas formule 1. Murray Walker: 1923 – 2021

Go go go! Jedna z ikonických frází, kterou si fanoušci spojí jen s jedním mužem – Murrayem Walkerem, legendárním komentátorem F1. Ten nás dnes ve věku 97 let opustil. Je ale neuvěřitelné, že se mluveným slovem živil až do svých 93 let. Pojďme se spolu podívat, čím vším si muž, který svým komentářem prováděl zlatou éru F1, za svůj život prošel.

Štítky: Murray Walker Zveřejněno 13. 03 2021 — Petr Čermák

Murray Walker se narodil v Birminghamu v roce 1923. Jeho otec Graham byl vášnivý milovník motorek (během první světové války převážel zprávy mezi frontami). Graham Walker se dokonce zúčastnil slavného závodu Isle of Man TT.

Murray Walker během druhé světové války působil jako pěšák, ale jak sám tvrdil, cítil by se bezpečněji v tanku, a tak si k tankistům podal přihlášku. Kvůli nedostatku techniky ale musel počkat. Přesto se nakonec dočkal a dokonce velel posádce tanku M4 Sherman.

Po válce pokračoval v otcových stopách a stal se motoristickým závodníkem. Jeho cesta vedla směrem jednostopých strojů, závodil dokonce proti budoucímu mistru světa Johnu Surteesovi, který získal tituly jak na motorce, tak ve formuli 1.

Kromě závodění se věnoval marketinku, vytvářel slogany např. pro Dunlop nebo Aspro, později pro British Rail nebo Vauxhall. Této práce se nevzdal až do svých 59 let, a to i přesto, že již dávno komentoval formuli 1.

Pozici komentátora si zkusil poprvé během závodu do vrchu v Shelsley Walsh v roce 1948. O rok později už usedl za mikrofon BBC – v rádiu si odkomentoval např. GP Velké Británie 1949. V témže roce okomentoval i svůj první televizní přenos, jednalo se o závod Isle of Man TT.

Volkswagen splnil evropské cíle v oblasti flotilových emisí CO2

Ještě před formulí 1 aktivně komentoval motocyklové závody. Dokonce za mikrofon usedal se svým otcem, který byl hlavním motoristickým komentátorem BBC. Po jeho smrti v roce 1962 se této pozice ujal Murray Walker.

Formuli 1 začal občasně komentovat na počátku 70. let, na plný úvazek ale až v roce 1978. Od té doby se stal jeho hlas ikonickým. Vzpomeňte si např. na záběry slavného souboje mezi Reném Arnouxem a Gillesem Villeneuvem z GP Francie 1979…

Kromě formule 1 se Walker zabýval i komentářem formule 3, formule Ford nebo závodů tahačů. V roce 1980 ho pak za mikrofonem během přenosů F1 doplňoval James Hunt, bývalý šampion F1, s kterým společně vytvořili nezapomenutelné duo.

Po Huntově smrti v roce 1993 doplňoval Walkera další bývalý pilot Jonathan Palmer až do konce roku 1996, přičemž ho občasně vystřídaly další legendy – např. Jackie Stewart nebo Alan Jones. Od roku 1997 se pak spojil s Martinem Brundlem.

V roce 2000 se ale na Walkera snesla lavina kritiky, když se během GP Německa 2000 přeřekl a tvrdil, že havarovaným ferrari byl Rubens Barrichello. Ve skutečnosti to byl ale Michael Schumacher – Barrichello nakonec zvítězil. Nešlo totiž o jediný komentátorský přešlap, ke kterému během jeho posledních let došlo.

V roce 2001 ukončil svou aktivní kariéru a byl vystřídán Jamesem Allenem. Murray Walker se ale mluveným slovem živil i nadále – tvořil dokumenty, napsal autobiografii. Dokonce ještě jednou usedl za mikrofon během GP formule 1, a to v rámci GP Německa 2007 pro BBC Radio 5.

V roce 2018 měl Murray Walker komentovat GP Velké Británie, ale nakonec k tomu ze zdravotních důvodů nedošlo. I přesto, že o tento mimořádný zážitek fanoušci přišli, nelze zapomenout na jeho legendární hlášky a tón hlasu, který k formuli 1 80. a 90. let neodmyslitelně patří.

Pokud si najdete chvilku, pusťte si záznam některého ze závodů minulého století. Komentář Murraye Walkera vás bezpochyby vtáhne do děje. Ačkoliv nebude mezi námi, je nadmíru jisté, že z nebe bude pozorovat úvodní GP Bahrajnu, kterou odstartuje ikonickým „Go go go!”