Úspěšní a méně úspěšní z GP Bahrajnu
V Bahrajnu jsme dostali pořádnou porci závodění a strategických bitev.
Úspěšný: Oscar Piastri
Je třeba pozici Oscara Piastriho mezi úspěšnými nějak obhájit. Australan měl v Bahrajnu perfektní víkend. Díky pole position, nejrychlejšímu kolu a vítězství si připsal první hattrick kariéry. Dokonale využil trápícího se týmového kolegu a v šampionátu ho má nyní na dostřel pouhých tří bodů.
Méně úspěšný: Lando Norris
Lando Norris v Bahrajnu limitoval škody. Na Piastriho tento víkend jednoduše neměl. Po startu ze šestého místa není třetí místo špatným výsledkem, ale stále to při maximalizování potenciálu jeho monopostu mělo být druhé. Bylo zde však spoustu chyb – špatné postavení na startu a penalizace pěti vteřin nebo předjetí Hamiltona mimo závodní okruh a následné vrácení pozice zpět. Piastri je velmi silný a každý slabší víkend může hrát v konečném pořadí velkou roli.
Úspěšný: George Russell
V období převahy jednoho tým je jakékoliv lepší než třetí místo obrovským úspěchem. Russell na začátku přeskočil Leclerca s Ferrari, čímž si zajistil čistý vzduch pro většinu závodu. V závěru i přes problémy s elektronikou dokonale odolal tlaku rychlejší Norrise. Mercedes by vývoj letošního monopostu rozhodně neměl vzdávat, protože Russel může v případě rychlejšího monopostu s touto formou bojovat o titul.
Méně úspěšní: Red Bull
Tohle se nepovedlo. Po zázračném Japonsku všichni v Red Bullu sundali růžové brýle. Rakouský tým byl v Bahrajnu čtvrtým nejrychlejším týmem a Verstappen tento víkend nemohl udělat nic navíc pro to, aby byl pilotům na čele blíže. Sám tým mu navíc házel klacky pod nohy dvěma nepovedenými pitstopy. Sečteno, podtrženo – zatímco Verstappen svůj víkend maximalizoval, jeho tým nikoliv.
Úspěšný: Pierre Gasly
No konečně! Po předsezónních testech Alpine patřilo mezi favority na nejlepší tým ze zbytku pole. Jako studená sprcha působila tabulka poháru konstruktérů po třech závodech, kdy byl francouzský tým poslední bez zisku jediného bodu. V Bahrajnu to ale šlapalo hlavně Gaslymu. Po penalizaci Antonelliho startoval ze čtvrté pozice, v cíli skončil sedmý a získal první body. Zklamání z prohrané bitvy s Verstappenem v posledním kole bylo znát, ale pozitiva převažují.
Méně úspěšní: Williams
“Nemůžeme vyhrát všechno”, říkají si pravděpodobně nyní ve Williamsu. Tým z Grove měl zejména díky Alexi Albonovi silný začátek sezóny, kdy již po třech závodech překonal loňský bodový účet týmu. V Bahrajnu byl konečně tím silnějším Carlos Sainz, který se kvalifikoval na osmé příčce. V závodě ale tým nezvolil ideální strategii a Sainz po prvních zastávkách ztratil několik pozic. Po kontaktu s Tsunodou musel odstoupit ze závodu. Albon nakonec nebyl od bodů daleko, ale tentokrát to nestačilo.
Úspěšní: Haas
Kdo by to byl řekl, že po sobotě budeme mít mezi úspěšnými tým Haas. Bearman pokazil kvalifikaci a skončil poslední, Ocon v její druhé části boural a startoval ze 14. příčky. Po závodě z toho jsou dvojité body a posun na páté místo v poháru konstruktérů! Kombinace skvělé strategie a rozumné agresivity pilotů je to, co přineslo americkému týmu v Bahrajnu úspěch.
Méně úspěšný: Jack Doohan
Chvílemi to už vypadalo, že se prvních letošních bodů dočká také Jack Doohan. Během safety caru se Doohan dostal na deváté místo, krátce po restartu se však propadl až na třinácté. Připočítejte k tomu trest za traťové limity a výsledkem je 15. místo v cíli. Otázkou je, kolik ještě Doohanovi zbývá pokusů na úspěšný závodní víkend.
Úspěšný: Yuki Tsunoda
Nad zařazením Yuki Tsunody do kolonky úspěšných jsem hodně uvažoval a dost možná je to kontroverzní rozhodnutí. Deváté místo s Red Bullem se oslavuje těžko a japonský závodník může navíc děkovat stewardům, že nebyl potrestán za kontakt s Williamsem Carlose Sainze.
Teď ale k pozitivnímu. Je to 175 dní od chvíle, kdy druhý pilot Red Bullu skončil alespoň devátý. Tsunoda již druhý závodní víkend s monopostem RB21 ukázal, že by toto spojení mohlo fungovat. Je to ale asi poprvé a naposledy, kdy deváté místo Yukiho Tsunody v Red Bullu takto oceňujeme.