Úspěchy končícího marketingového šéfa formule 1

Po uplynutí tří let, velmi důležitých pro budoucí vývoj formule 1, vedení seriálu vzdalo poctu odcházející klíčové osobě, komerčnímu a marketingovému řediteli F1 Seanu Bratchesovi, a to výčtem jeho úspěchů.

Štítky: FOM Sean Bratches Zveřejněno 21. 01 2020 — Tomáš Richtr

Zatímco GPF1 rozebral působení jednoho z TOP3 manažerů formule 1 kritičtějším okem, majitelé soutěže jsou podstatně spokojenější.

Dnes skoro sedmdesátiletý Američan Sean Bratches se stal zodpovědným za komerční a marketingové aspekty F1 v době, kdy sport přešel pod nového majitele, společnost Liberty Media.

Po třech letech ale Bratchesovi začala chybět rodina se čtyřmi dětmi a začal hledat cestu, jak méně cestovat. F1 proto v těchto dnech ohlásila jeho odchod a popsala Bratchesovy úspěchy z dob jeho působení.

Formule 1 do roku 2017 neměla žádnou strukturu, která by se zabývala analytikou trhu. Bernie Ecclestone byl slavný tím, že jej zajímala jen dvě čísla: počet diváků a celkové tržby sportu. Což asi od 70. let do konce století fungovalo spolehlivě, ale s nástupem digitální éry přišla přece jen trochu jiná doba.

Právě ustanovení komerční manažerské struktury sportu je jedním z úspěchů, za který je F1 Bratchesovi vděčná. Jinými slovy: současná sledovanost a tržby jsou fajn, ale chce-li F1 myslet na budoucnost, musí hledat cesty, jak zapojit nové mladé diváky, když fanoušci Fittipaldů, Laudů, Schumacherů a Alonsů pomalu odcházejí.

Bez uvedení konkrétních jmen, F1 děkuje Bratchesovi za rozšíření portfolia globálních sponzorů seriálu. Na poli mediálních práv rozšířil “dosah a obsah”.

Prodloužil smlouvy s pořadateli klíčových velkých cen a do kalendáře 2020 přivedl dva nové závody: v Nizozemí a Vietnamu.

Sean Bratches tak zařídil, že se formule 1 začala objevovat na poli “přímého oslovení diváka, fantasy, podcastů, licencí a sázek”. Po zásluze je mu ke cti připisována úvodní sezona populární Netflix série Drive to Survive. Stojí za F1 Fan přehlídkami v centrech velkých měst, byť ne všechny se dokázaly pochlubit odpovídající F1 kvalitou. Bratches investoval hodně energie do F1 Esports series, kterou vysílá také Sport1 a Sport2, a také do Extreme Innovation Series.

Vedení formule 1 také čerstvě oznámilo, že kumulativní TV sledovanost formule 1 vloni meziročně stoupla o 9 % na 1,922 miliardy. Ale počet unikátních diváků klesl o 3,9 %. TOP5 zeměmi jsou Brazílie, Německo, Itálie, UK a Nizozemí (každá přes 100 mil. diváků). TOP20 zemí představuje 405,5 milionu unikátních diváků. TOP20 zemí přispívá celkové sledovanosti F1 podílem 92,7 %. V Polsku stoupla sledovanost o 256 % díky návratu Roberta Kubici. Dalšími oblastmi vzrůstu jsou Řecko (+75 %), Nizozemí (56 %), Itálie (+26 %), Německo (+23 %), USA (+7 %) a Čína (+5 %).

(TOP20 zemění jsou v anglické abecedě: Austrálie, Rakousko, Belgie, Brazíllie, Čína, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Itálie, Mexiko, Nizozemí, Afrika, Latinská Amerika, Střední Východ, Rusko, Polsko, Velká Británie a USA.

Diskuse k článku

Napsat komentář