Uražení Rusové očekávají návrat F1 třeba už příští rok

Ruský vysoký vládní představitel se vysmál tvrzení šéfa formule 1, že se v zemi kvůli konfliktu na Ukrajině už nikdy nebude závodit. Prohlásil dokonce, že se F1 do Ruska může vrátit už příští rok.

Štítky: GP Ruska Zveřejněno 28. 08 2022 — GPF1.cz

Stefano Domenicali je generálním ředitelem společnosti Formula One Management, která na začátku tohoto roku zrušila smlouvu s ruskou GP v Soči a vyloučila také plánovaný přesun závodu do Petrohradu.

“Vždy jsem věřil, že člověk by nikdy neměl říkat nikdy,” řekl Domenicali deníku Sport Bild. “Ale v tomto případě mohu s jistotou slíbit – už s nimi nebudeme jednat. V Rusku už žádné závody nebudou.”

Dmitrij Sviščev, předseda sportovní správy v ruské federální dolní komoře známé jako Státní duma, se však Domenicaliho rozsáhlému tvrzení vysmál.

“Chci poznamenat, že Domenicali řekl, že ‘v Rusku nikdy nebude formule 1’. Nejdříve by se ale měl před tím, než něco takového prohlásí, pečlivě podívat na svou smlouvu,” řekl Sviščev. “Na kolik let byla podepsána – na dva, tři roky? On sám je zaměstnancem a taková prohlášení může činit pouze po dobu trvání své smlouvy.”

Dalším závažným problémem je podle Rusa to, že formule 1 v současné době odmítá vrátit dokonce i zálohu, kterou zaplatili promotéři závodu v Soči.

“Pokud bude závod zrušen, bylo by hezké, kdyby nám vrátili platby, které jsme zaplatili,” řekl Sviščev. “Vy nechcete závodit? Pak vraťte peníze, které byly za chystaný závod zaplaceny. Velmi to připomíná podvod, letadlo a la devadesátá léta. Zdá se mi, že to není založeno vůbec na žádném sportovním principu.”

Sviščev proto uvedl, že pochybuje o Domenicaliho tvrzení, že se F1 do Ruska nikdy nevrátí.

“Myslím, že se vztahy s námi v blízké budoucnosti normalizují a Rusko se vrátí do světového sportovního společenství,” řekl. “Domenicali by měl pečlivě zvážit svá slova a my zvážíme možnost kompenzace finančních a morálních škod. Nebo to alespoň doporučuji vedení našeho promotéra.”

Sviščevova slova podpořil i první ruský jezdec ve formuli 1 Vitalij Petrov.

“Kdo je Domenicali?” řekl. “Dnes tam je, zítra tam možná nebude. Takže buďte trpěliví. Myslím, že se vrátí. Možná se vrátí i příští rok.”