Uplynulé měsíce byly pro odcházejícího ředitele závodů mučením, ale nesl je statečně

Lewis Hamilton nebyl jediným, kdo se od kontroverzního finále sezony 2021 v Abú Dhabi odmlčel. Kontakt s médii přerušil také nyní již bývalý ředitel závodů Michael Masi, který byl z funkce sesazen v minulém týdnu. Jak svoje odvolání Masi snáší, to prozradil jeho blízký přítel Eugene Arocca, generální ředitel organizace Motorsport Australia, ve které Masi před formulí 1 působil.

Štítky: FIA Michael Masi Zveřejněno 21. 02 2022 — Lukáš Štěrovský

„Je to můj osobní přítel. Znám ho tak dlouho, jak se věnuji motorsportu, což je už 10 let, stali jsme se dobrými kamarády,“ objasňuje Arocca. „Je zklamání vidět, co se stalo, je to pro mě zničující. Nemohu mluvit za něj, ale řekl bych, že všechno to, co se odehrálo poslední dva měsíce, rozhodně nemohlo přispět k tomu, aby byl v dobrém rozpoložení.“

Arocca tak naráží nejen na vyšetřování ze strany Mezinárodní automobilové federace, ale také kritiku, kterou Masiho počastovali někteří jezdci i týmy, o fanoušcích ani nemluvě. „Byly to mučivé dva nebo tři měsíce. Člověk musí mít hodně silnou kůži, aby to vydržel,“ říká Arocca.

Ten si s Masim po jeho sesazení z funkce vyměnil několik textových zpráv. „Podle jeho přímé reakce soudím, že je to velmi odolný člověk. Na rozdíl od mnoha jiných lidí v organizaci se na řízení závodů podílí už mnoho a mnoho let. Má rozsáhlé znalosti zázemí a historie. Je velmi prozíravý, inteligentní a dokáže se rychle rozhodovat. Na to možná někteří lidí zapomněli.

Kdo jsou noví ředitelé závodů F1 Wittich a Freitas

Je opravdu snadné být kritikem mimo dění a zapomenout, čím si musel projít, když dělal tato rozhodnutí. Jiní lidé by za stejných okolností byli zcela ochromeni. On se dokázal rozhodnout. To je charakterový rys vůdců,“ dodává Eugene Arocca, který je v případě, že Masi nebude chtít pokračovat pod hlavičkou FIA v jiné funkci, připraven nabídnout mu pozici ve svojí organizaci.

„Je to prostě elitní talent, jehož znalosti bychom rádi využili, přistupujeme k tomu s otevřenou myslí. Pokud by byl v pozici, kdy by nemohl využít svoje vědomosti, byla by ho škoda. Až se Michael rozhodne, co bude chtít dělat, nepochybně ho budeme kontaktovat, stejně jako jiní.

Tři roky řídil jednu z nejnáročnějších sportovních akcí s prvkem nebezpečí. A to během pandemie, se značnou mírou cestování, stresu a dalších povinností. To se podle mého bude vyjímat v životopisu, který by nabídl komukoliv a kdekoliv na světě,“ chválí Eugene Arocca svého krajana.

Eugene Arocca (uprostřed) s bývalými piloty F1 Jeanem Alesim (vlevo) a Jacquesem Villeneuvem (vpravo).

Extreme E má po prvním víkendu dva zraněné závodníky