Udržet si nyní Hamiltona? To aby Mercedes prodal továrny

Lewis Hamilton má na svém kontě 92 vítězství, což jej vyneslo na první místo v historických tabulkách. Na trhu s jezdci je tak bezpochyby nejžádanějším závodníkem – a pokud bude nějaký tým chtít využít jeho služeb, musel by se pořádně „plácnout přes kapsu“.

Štítky: Lewis Hamilton Toto Wolff Zveřejněno 26. 10 2020 — Petr Čermák

Lewis Hamilton v Portugalsku kraloval. Po pomalejším startu začal sbírat síly a ve 20. kole se prodral zpět do čela závodu. Následně předvedl svou klasickou dominantní jízdu, při které nedal svým soupeřům žádnou šanci.

Nejen, že si Hamilton vyjel rekordní 92. vítězství, ale velmi rychle se blíží k zisku sedmého mistrovského titulu. Ačkoliv je letos v opravdu vynikající formě (z 12 závodů jich vyhrál 8), stále nemá šestinásobný šampion smlouvu na příští rok. Obecně se ale věří, že i v následující sezóně setrvá britský rekordman v garáži Mercedesu.

Jaká je ale Hamiltonova cena? „Obrovská,“ míní šéf Mercedesu Toto Wolff a zároveň vtipně dodává: „Museli bychom prodat spoustu našeho vybavení! Prodat zázemí, abychom ho mohli vyplatit.“

Lewis Hamilton získal všechna svá vítězství s pohonnou jednotkou Mercedes, 71 triumfů pak posbíral od roku 2013 přímo s Mercedesem. Předchozích 21 vítězství získal během svého šestiletého působení u McLarenu.

„Když jsme spolu tehdy v roce 2013 začínali, kdo by pomyslel, že dosáhneme takových úspěchů,“ dodává Wolff. „Je to neuvěřitelné množství výher. Do tohoto sportu vkládá všechno, svou vášeň, svou energii. Má nesmírný talent, je velmi schopný.“

„Letos posouvá svou jízdu na úplně jinou úroveň. Je velmi uvážlivý, hodně se učí, snaží se pochopit fungování pneumatik. Ze strategického hlediska je na skvělé úrovni.“

Lewis Hamilton svým triumfem vyšplhal na vrchol tabulky vítězů, poprvé od GP Maďarska 2001 tak není závodníkem s největším počtem vítězství Michael Schumacher. Hamilton navíc tuto úctyhodnou statistiku přivedl zpět do Velké Británie – před Hamiltonem byl nejúspěšnějším závodníkem britské národnosti Jackie Stewart, který v soupisce vítězů vedl až do GP Portugalska 1987, kdy se se svým 28. vítězstvím stal rekordmanem Alain Prost.

BMW potvrdilo, že nové vozy divize M nebudou elektrické