Účet Schumacherovy nehody: jeden milion dolarů

Pilot Haasu během kvalifikace na Velkou cenu Saúdské Arábie těžce havaroval na výjezdu z desáté zatáčky. Schumacher byl následně transportován do nemocnice, ze které byl po preventivních vyšetřeních propuštěn. Tým teď ale čelí drahé opravě ve výši jednoho milionu amerických dolarů.

Štítky: Günther Steiner Haas Mick Schumacher Zveřejněno 30. 03 2022 — Vašek Štěpánek

Šéf týmu Günther Steiner uvedl, že monopost VF-22 během nehody utrpěl rozsáhlé škody, samotné šasi vozu by se však mělo povést zachránit. „Šasi jako takové nevypadá, že by mělo být kompletně zničené.

Vnitřní strana vozu už je tom hůř, i tak by se mohla zachránit. Nadějně to vypadá i s motorem a bateriemi, mluvil jsem o tom s lidmi z Ferrari a podle nich je všechno v pořádku. Zbytek je zničen,“ okomentoval stav vozu po nehodě Steiner.

Šéf amerického týmu však druhým dechem dodal, že i přes velké množství částí, které se dají zachránit, čelí Haas poměrně drahé opravě. „Určitě to bude drahá záležitost, celé zavěšení je poškozené, zvlášť přední levé.

Nedokážu odhadnout celkovou cenu oprav, ale od převodovky po celou strukturu vozu, kterou dnešní auta mají, očekávám, že se budeme pohybovat mezi půl až celým milionem dolarů,“ vyčíslil odhadem Steiner.

Od loňské sezony platí ve formuli 1 tzv. rozpočtové stropy, které uvádí maximální hodnotu nákladů týmů na celou sezonu. Do těchto výdajů se ale některé věci po těžkých nehodách nepočítají. Ani tak si Haas nemůže dovolit další velké nehody.

„Je tu nějaká daná částka, v F1 ale nemůžeme s těmito rozpočty fungovat jako s jinými rozpočty, protože je zde riziko nějaké nepředvídatelné události, jako právě velké a těžké nehody, které stojí dost peněz.

Jednou za sezonu se samozřejmě něco takového přihodí, myslím, že s tím počítá snad každý tým, který tady je. Doufám, že už takhle velké havárie nebudeme muset řešit, pokud by byly třeba ‚tři čtyři‘, pak už nejde o nepředvídatelnou událost,“ uzavřel Steiner.