Týmy se dvěma nováčky nemají šanci na úspěch

Šéf AlphaTauri Franz Tost je přesvědčen, že dny, kdy týmy najaly dva nováčky jsou u konce. Bývalý rakouský závodník má tento názor kvůli zmenšujícím se rozdílům mezi jednotlivými stájemi.

Štítky: AlphaTauri Franz Tost Zveřejněno 4. 02 2022 — Vašek Štěpánek

Vloni se americký Haas rozhodl dát šanci dvěma nováčkům – Schumacherovi a Mazepinovi, AlphaTauri tento krok často dělávala před několika lety, kdy se tým ještě jmenoval Toro Rosso a šikovní piloti pokračovali do Red Bullu.

V dnešní době je ale tato strategie příliš riskantní. Týmy ve středu pole bojují jen o pár tisícin sekundy a nová pravidla a rozpočtový strop by měly vést ještě k větší vyrovnanosti pole. Franz Tost má proto pocit, že tým se dvěma nováčky už nemá šanci.

„Dnes je už jiná doba (ve formuli 1). Mít dva nováčky je až příliš riskantní krok a tým, který se takto rozhodne, bude automaticky pozadu a nebude stíhat středu pole. V Saúdské Arábii Pierre ztratil asi 0,078s na Leclerca, a to jsou dvě pozice.

Mladý a nezkušený kluk může ztratit i několik desetin, na tisícin, což je na dnešní poměry v F1 neskutečná propast. Startovní pole je dnes příliš silné a konkurenceschopné, to dříve nebývalo zvykem,“ zamýšlí se šéf AlphaTauri.

Tým z Faenzy se vloni rozhodl pro změnu – ke zkušenějšímu Gaslymu posadil juniora Hondy Yukiho Tsunodu. Podle Tosta jde o nový a lépe fungující model novodobého týmu v F1. Šéf AlphaTauri dále pokračoval, že se už nechce vracet pouze k nováčkovské sestavě.

„Myslím si, že kombinace jednoho zkušenějšího pilota a nováčka je dnes mnohem lepší, více praktická a méně riskantní. Pierre byl vloni tahounem týmu a Yuki se musel naučit spoustu věcí, nemyslím si, že bychom se dvěma nováčky vloni skončili šestí v šampionátu,“ dodal Tost.

Gasly měl vloni skutečně silnou sezonu, zatím nejsilnější ve své kariéře vůbec. Francouz má smlouvu s Red Bullem do roku 2023, kam půjde potom není jasné. Tsunoda vloni udělal pár chyb a letos se musí zlepšit, jinak by jej mohl potkat stejný osud jako jiné bývalé piloty Toro Rosso.