Týmy musí povinně nasadit nováčky. Které to ještě neudělaly, a kdo má tedy šanci?

Týmům zbývá šest závodů, aby v pátečních trénincích daly prostor nováčkům. Které z nich tak nejspíš ještě uvidíme na dráze během velké ceny?

Štítky: 2022 F1 Pravidla Zveřejněno 20. 09 2022 — Jiří Košta

Vzhledem k tomu, že v kalendáři formule 1 zbývá pouhých šest závodních víkendů, týmy mají reálně jen pět dalších příležitostí, aby se během pátečních tréninků přizpůsobily novým pravidlům pro nováčky.

Tento krok byl představen s cílem povzbudit více týmů k nasazení nových talentů. Oba pravidelní jezdci se nyní musí vzdát volného tréninku pro jezdce, který má nanejvýš dva starty v závodech F1.

Vzhledem k tomu, že Velká cena Brazílie je posledním víkendem roku se sprintem, je nepravděpodobné, že by nějaký tým právě zde nasadil nováčka.

Dějiště GP Japonska, Suzuka, by mohla být náročným okruhem pro střídání jezdců, protože týmy dostanou příležitost otestovat vývojové pneumatiky pro rok 2023 s Pirelli. Týmy mohou také upřednostňovat využití svých běžných jezdců v tréninku, protože F1 tam nezávodila od roku 2019.

Jako životaschopné možnosti tak zůstávají víkendy v Singapuru, Mexiku, Spojených státech a Abú Dhabí.

Red Bull

Zatímco Juri Vips již za tým jel v GP Španělska, začátkem tohoto roku byl vyřazen z programu pro mladé jezdce. To ponechává Liama ​​Lawsona jako pravděpodobného kandidáta na pozici Maxe Verstappena v některé ze zbývajících velkých cen.

Ferrari

Tým potvrdil, že Robert Shwartzman bude testovat jak ve Spojených státech, tak v Abú Dhabi.

Mercedes

Nyck de Vries už zastupoval Lewise Hamiltona během GP Francie. Tým chce, aby se dostal na další “test” (místo George Rusella) v závislosti na jeho aktuální smluvní situaci.

Alpine

Měl to být Oscar Piastri, ale kvůli jeho odchodu do McLarenu příští rok je to hodně nepravděpodobné, byť zůstává letos náhradním pilotem Alpinu. Pozici nováčka v pátečním tréninku tak nejspíše zaujme Jack Doohan.

McLaren

V závislosti na tom, zda mu Alpine dovolí posadit Piastriho, má tým v pohotovosti také jezdce IndyCar Coltona Hertu a Patricia O’Warda.

Alfa Romeo

Do tohoto pravidla se započítával debutový víkend Guanya Zhoua v Bahrajnu. V současné době bude Théo Pourchaire jezdit místo Valtterriho Bottase buď v USA, nebo v Mexiku.

AlphaTauri

Tým odjel s Lawsonem během Velké ceny Belgie páteční trénink. Tým tak musí jednou pro páteční trénink odsunout Yukiho Tsunodu. Možnosti jsou ale omezené s ohledem na to, že japonský jezdec na řadě následujících okruzích ještě v F1 nezávodil, a tak bude chtít sbírat zkušenosti.

Aston Martin

De Vries jel za tým na Monze. Šampion F2 a nově podepsaný vývojový jezdec Felipe Drugovich završí povinnost týmu v Abú Dhabí.

Williams

Logan Sergeant pojede za tým ve svém domácím podniku v Austinu, zatímco tým už jel De Vries na začátku tohoto roku ve Španělsku.

Haas

Tým ještě nesplnil pravidlo pro nováčky, ale rezervní jezdec Pietro Fittipaldi bude pravděpodobně kandidátem ve zbývajících závodech.

Aston Martin sleduje platformy Mercedesu, Rimacu a Lucidu EV