Turistický průvodce: Jak snadno na GP Španělska

Velká cena Španělska zahajuje evropskou část sezony. GPF1.cz v tomto textu nabízí informace o tom, jak snadné je se na takovou velkolepou událost dostat. A nejen to.

Štítky: Barcelona Španělsko Vstupenky Zájezd Zveřejněno 1. 05 2014 — Tomáš Richtr

Dlouho jsem nechápal, proč je Velká cena Španělska u Barcelony tak oblíbeným závodem, než jsem měl možnost ji několikrát zažít na vlastní oči. A možná to bylo také dáno tím, že to byl první závod, který jsem komentoval přímo z místa. Nervozita z toho obřího cirkusu kolem nebyla malá. Ale nebyla to nervozita negativní – vrnělo to ve mně jako když se chystáte na svou první projížďku na horské dráze.

Pokud se rozhodnete vyrazit na Velkou cenu Španělska, garantuji, že nebudete litovat. Velmi silně ale doporučuji váš výlet spojit s návštěvou Barcelony, hlavního města ne Španělska, jak jsem špatně uvedl při přenosu z roku 2012 (!), ale Katalánska. Přijet například už ve středu, navštívit všechna slavná místa od chrámu Sagrada Familia přes dům Milà, Battló či Palau Guell až po park Güell. Na náměstí Plaça del Rei stojí muzeum historie města, v jehož podzemí lze spatřit vykopávky z římského období. Kdysi tu byly lázně s bazénem, byly tu nalezeny i vodní kanály a amfory. Na náměstí Plaça del Rei stojí rovněž Palau del Lloctinent, palác místokrále z 16. století. Dnes je v něm umístěn Archív Koruny Aragonské.

[colored_box color=“blue“]Víte, že umíme zajistit vaši cestu na Velkou cenu Španělska za solidní cenu?[/colored_box]

Fanoušci fotbalu určitě neminou Camp Nou, katalánsky „nové hřiště“, známé také jako Nou Camp –  fotbalový stadion a domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy. Při jeho návštěvě pochopíte, jaké pravé vášně to činí fotbal fotbalem.

Nesmíte vynechat romantickou procházku po pláži Středozemního moře či noční výlety po velkém počtu romantických uliček se spoustou obchodů. Určitě nezapomeňte na jízdu zdánlivě bláznivou lanovkou nad městem, která vás z přístavu (nebo do něj) dopraví na kopec Montjuïc, kde najdete olympijský stadion Estadi Olímpic, botanickou zahradu, starobylou pevnost z 18. století a mnoho dalších krás. Ostatně právě zde se nachází dějiště Velké ceny Španělska z let 1969, 1971, 1973 a 1975. Poslední závod ale zasáhla tragédie: Rolf Stommelen se svou formulí Embassy Hill-Lola vylétl z tratě a zabil pět diváků. Lella Lombardiová brala půl bodu za zkrácený závod. V roce 2004 se radnice rozhodla označit trasu dnes již neexistujícího okruhu, takže se pro něm můžete projít. Ostatně, v roce 2007 se vozy F1 symbolicky vrátily v rámci akce Martini Legends. Objevil se i Emerson Fittipaldi, který před závodem v roce 1975 odstoupil.

Barcelona svým šarmem osloví každou generaci. Patří k mým nejoblíbenějším městům na světě, a mám ji upřímně raději než například Paříž. Formule neformule, do Barcelony vyrazte už třeba jen kvůli Barceloně.

Do Barcelony se dá v pohodě dopravit letadlem (doporučujeme ale cenově bezprecedentní dopravu přes naše stránky od našeho partnera, cestovní kanceláře Prima Italia). Do frekventované destinace při dobrém (včasném) plánování létají low-costy za přijatelnou cenu a letiště je jen 12 kilometrů od města. Závodní okruh je položen 25 kilometrů severovýchodně od města, hned u dálnice N-152/C-17. Vyplatí se pronajmout si auto (necestujete-li výhodně s námi). Nevadí-li vám procházky, do obce Montmeló jezdí vlaky a z nádraží je to na okruh půl hodiny pěšky. S Prima Italia ale máte pochopitelně zajištěny všechny transfery na okruh, do hotelu i na letiště.

Okruh svým tvarem sice činí závody pro inženýry a jezdce velmi obtížné, protože se zde hodně špatně předjíždí, ale z tribun je tu vidět na rozsáhlé části okruhu. Dominantou je zakulacená střecha hlavní tribuny, která činí pobyt v ní skoro hororovým zážitkem. Před érou ztichlých formulí nebylo pro komentátora, který má svou budku nahoře těsně pod střechou, možné se pohybovat bez sluchátek. Samozřejmostí je možnost nákupů týmového oblečení a dalších reklamních předmětů, stejně jako modelů aut či formulí.

[colored_box color=“blue“]Prohlédněte si fotogalerii Velké ceny Španělska 2013[/colored_box]

Během Grand Prix víkendu hotely bývají velmi drahé. Také proto doporučuji zakoupit cestu přes naše stránky Kalendář závodů. S naším oficiálním partnerem Prima Italia vás ubytujeme ve tříhvězdičkovém hotelu Reymar Playa v letovisku Malgrad de Mar na pobřeží Costa del Maresme přímo u pláže. Hotel se nachází na druhou stranu od Barcelony, přibližně 50 minut cesty naším autobusem.

A nejde jen o formuli 1. Patříte-li ke skutečným milovníkům motorsportu, jistě víte, že nádavkem dostanete závody atraktivních formulí GP2 a juniorských závodů GP3 (něco jako druhá a třetí liga před tím, než závodníci vyzrají do role skutečného kandidáta na post pilota F1). A svědkem budete také již tradičního seriálu Porsche Supercup. Ta společně s GP3 v Barceloně zahajuje sezonu, a nervozně vibrující atmosféra bude nepochybně viset ve vzduchu.

I když se Velká cena Španělska jede už příští týden, stále je šance stihnout nákup zájezdu, učiníte-li tak do konce týdne.

Diskuse k článku

Napsat komentář