Turecko je blízko návratu do F1

Po jednání nového šéfa formule 1 Chase Careyho a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se zdá, že v roce 2018 bude mít kalendář F1 rekordní počet závodů.

2 Štítky: GP Turecka Zveřejněno 12. 04 2017 — Josef Nekvinda

Turecký prezident Erdogan ve svém paláci v srdci Ankary hostil v úterý odpoledne netradiční návštěvu. Nad tématem návratu Turecka do kalendáře formule 1 zde hovořil s výkonným ředitelem F1 Chasem Careyem, jež reprezentuje nového vlastníka Liberty Media.

Na jednání byli přítomni i provozovatel istanbulského okruhu Vural Ak, šéf řídícího orgánu tamního motorsportu Serkan Yazici, ministr mládeže a tělovýchovy Akif Catagay Kilic a zástupce generálního tajemníka a mluvčí prezidenta v jedné osobě, Ibrahim Kalin. Poté, co spolu všichni povečeřeli, Ak novinářům prozradil, že dohodě po této události prakticky nic nebrání. Uzavřena zatím ale nebyla.

„Jediné, co v tuto chvíli mohu prozradit je, že setkání proběhlo hladce a prakticky ve všem panovala shoda. Smlouva zatím ale podepsána nebyla,“ prohlásil provozovatel okruhu v Istanbulu.

Právě on si před pěti lety pronajal okruh na dobu jedenácti let za 250 milionů dolarů, nicméně pro následující rok se na konání závodů F1 nedohodl s Berniem Ecclestonem. Tehdejší šéf F1 si hned pro první rok (2013) pořádání Grand Prix řekl o sumu 26 milionů dolarů, kterou Ak neakceptoval.

Poslední Grand Prix víkend se v Istanbulu přitom uskutečnil už v roce 2011. Po této události už vláda odmítla schválit další podniky kvůli jejich vysokým nákladům a smlouva tak pozbyla platnosti.

Pro nadcházející sezonu 2018 bylo už dříve oznámeno vypadnutí Malajsie namísto návratu Německa. Delší dobu už je také jisté, že závodit se příští rok bude i ve Francii. Pokud by nyní dopadlo i Turecko, čítal by kalendář závodů F1 rekordních 22 velkých cen.

Diskuse k článku

2 komentáře: “Turecko je blízko návratu do F1”

  1. villonso napsal:

    Vlastně by mne zajímalo, zda návrat GP Turecka není odvislý od výsledku referenda o ústavních změnách.

  2. villonso napsal:

    Super zpráva! Na youtube diskuzích vidím často příspěvky tento okruh chválící. Přeji si, aby jejich pisatelé byli tímto potěšeni.

Napsat komentář