Trest pro Ricciarda a netrest pro Verstappena

Daniel Ricciardo dostal penalizaci poklesu tří míst na startu svého domácího závodu za porušení pravidel v Austrálii. Max Verstappen také porušil pravidla. Na rozdíl od Verstappena ale potrestán nebyl. Jak je to možné?

Štítky: Daniel Ricciardo Max Verstappen Zveřejněno 27. 03 2018 — Tomáš Richtr

Když ve druhém tréninku na GP Austrálie byly červenými vlajkami zastaveny jízdy, jezdci museli zvolnit a pomalým tempem se vrátit do boxů. Těsně před nimi Daniel Ricciardo, který před tím zvolnil o 175 km/h, přeci jen malinko překročil maximální povolenou rychlost pro ten případ určenou. FIA uznala, že pilot „výrazně zpomalil, nevystavil sebe ani nikoho nějakému nebezpečí a že si pilot počínal patřičně obezřetně“.

Přesto dostal Ricciardo trest poklesu tří míst na startu.

Max Verstappen v závodě pod žlutými vlajkami předjel Fernanda Alonsa, který zrovna vyjížděl z boxů. Bylo to velmi těsné. Verstappen byl napřed jen o desetinu sekundy. Komisaři z dat rozpoznali, že Verstappen porušil pravidla a donutili jej vrátit se zpátky za Alonsa.

Žádný trest ale Verstappen nedostal.

Pro názornou ukázku tyto dva případy během jediného závodního víkendu stačí. Stačí k tomu dokázat, že rozhodování sportovních komisařů vážně nemá nějakou pevnou logiku. FIA Ricciardovi ublížila, i když si počínal bezpečně. A bezpečné počínání je přesně to, co se od pilota při vyvěšení červených vlajek žádá. Ricciardo tak naplnil do puntíku duch a smysl této části pravidel. Přirozeně se tedy lidé ptají, proč sportovní komisaři nenasadili zdravý rozum a objektivně nesáhli k jinému trestu, který by Ricciarda nepoškodil pro závod ještě před jeho startem. Že prý neměli jinou volbu. Porušení pravidel bylo, a tak museli hříšníka potrestat.

Slepé úřednické rozhodování bez špetky schopnosti podívat se na situaci z širší perspektivy.

Proč ale tahle širší perspektiva najednou u rozhodování o Verstappenovi nechyběla? Oba případy, jak Verstappenův tak Ricciardův, mají společné to, že prohřešky byly absolutně marginální. U jednoho případu ale přihlédnout k okolnostem šlo, u dalšího nikoli.

Opravdu nešlo u Ricciarda rozhodnout jinak? Šlo. V tom je ten vtip. Šlo. Jenom někdo nechtěl.

Diskuse k článku

Napsat komentář