Tradice a historie sportu by neměly blokovat jeho změny

Vedení formule 1 poslední dobou mluví o změně formátu závodního víkendu. Zatím nemá podporu týmů, na což upozorňuje i šéf F1 Chase Carey. Podle něj nesmí být tradice a historie vnímány jako záminka pro smetání nápadů ze stolu.

Štítky: Chase Carey FOM Zveřejněno 15. 10 2020 — Petr Čermák

Vedení královny motorsportu uvažovalo o změně formátu závodního víkendu. Jednou z variant bylo zrušení klasické kvalifikace, ta by byla nahrazena kvalifikačním závodem, na jehož startovní rošt by se jezdci řadili podle reverzního pořadí v Poháru jezdců.

Tento formát měl být otestován už v letošním roce, Mercedes jej ale nepodpořil. K přijetí formátu byl zapotřebí souhlas všech týmů. Vedení formule 1 bylo rozhodnutím Mercedesu zklamané, v posledních týdnech se však ke stříbrným šípům přidávají i další týmy a dokonce někteří jezdci.

„Když se bavíme o změnách, většina hardcore fanoušků je odmítá,“ prozradil šéf F1 Chase Carey v podcastu Beyond the Grid. „Podívejte se například na hlavní baseballovou ligu – nikdo nechtěl určeného hittera. V NBA si stěžovali na systém, podle kterého mohli hráči získávat až tři body.“

„Vznikal systém play-off, dříve hráli v Mistrovství světa vítězové jednotlivých lig, letos si proti sobě zahraje celkově 16 týmů. Skoro každá z těchto jmenovaných změn je dnes vnímána pozitivně. Lidé na sport začali nahlížet z nové perspektivy.“

„Samozřejmě musíme být opatrní, nesmíme porušit celkový odkaz, historie sportu je důležitá, musíme si připomínat, proč je tento sport tak výjimečný. Nesmíme však tradici a historii vnímat jako záminku, která nám neumožní uvažovat o změnách, jež by mohly tento sport učinit zajímavějším.“

Ačkoliv byl původní návrh reverzního roštu „smeten“ ze stolu, sportovní ředitel F1 Ross Brawn se k němu po letošní GP Itálie vrátil. Podle něj byl závod na Monze ukázkou, že je pravý čas na změnu. Návrh se pokusí znovu prosadit v roce 2021.

Šéf F1: Měli bychom opět zvážit převrácený startovní rošt

Nové podmínky Concordské dohody ruší pravidlo jednotnosti (tj. pro zavedení určitých pravidel je potřeba souhlas všech 10 týmů) – nový návrh může být nyní schválen valnou většinou. Pokud by byl reverzní rošt projednáván v letošním roce pod novými podmínkami, nesouhlas Mercedesu by nestačil. K stuttgartské automobilce se však v průběhu roku přidávají další týmy, není tedy vůbec jisté, zda se vedení F1 povede v příštím roce návrh prosadit.

Chase Carey se snaží emotivní komentáře utišit – podle něj je důležité, aby se na změně formátu shodly všechny týmy. Vedení formule 1 nechce nikomu diktovat žádné podmínky.

„Pokud mluvíme o podobných rozhodnutích jako je kvalifikační závod, mělo by se jednat o rozhodnutí celé skupiny. Pokud jde o mě, nikomu nic diktovat nebudeme. Vyložme karty na stůl, promluvme si o výhodách a nevýhodách, zamysleme se nad tím a pojďme se o tom upřímně pobavit.“

„Musíme mít týmového ducha. Nelze na to nahlížet jen z pohledu jednotlivých týmů. Musíme zjistit, zda je to dobré pro náš sport, nebo ne. Je takový návrh vhodný? Zajistí fanouškům lepší závody? Podtrženo, sečteno – to je to nejdůležitější.“

„Samozřejmě, že se to nebude líbit všem, nikdy nezískáte stoprocentní souhlas. Právě proto se musíme rozhodnout a zjistit, zda to náš sport zlepší. Nesmí to vypadat tak, že pouze vyhazujeme nápady oknem, vždycky bychom měli koukat všemi směry a činit tento sport pro fanoušky zajímavý a napínavý.“

Audi zelektrizovalo FC Bayern Mnichov