Toro Rosso vs. Renault: Las Vegas ruleta o 140 milionů korun

Zcela odlišný náboj má poslední závod sezony, ve kterém se sice nebojuje o tituly mistra světa, ale o 140 milionů korun (asi 5,5 milionu eur). Je to navíc bitva politicky hodně vypjatá.

Štítky: Renault Toro Rosso Zveřejněno 26. 11 2017 — Tomáš Richtr

Renault dodává motory týmu Toro Rosso (sesterský tým Red Bullu) a jedná se o vztah velmi turbulentní. Při posledním konfliktu mezi šéfem Renaultu Cyrilem Abiteboulem a zástupcem Red Bullu Helmutem Markem dokonce na chvíli Renault zvážil okamžité ukončení spolupráce za poškození dobrého jména. To když Renault obvinil Toro Rosso z velké míry nespolehlivosti, což Red Bull okamžitě vrátil.

Napjatá je totiž situace v Poháru konstruktérů, ve kterém je tovární Renault sedmý a Toro Rosso před ním o pouhé čtyři body. V závislosti na konečném umístění se pak rozdělují prize money. Rozdíl mezi šestým a sedmým místem je právě 140 milionů korun, o které Renault v pozici dodavatele motorů Toro Rosso bojuje. Cyril Abiteboul ale řekl, že se mu situace nelíbí. Formule 1 je podle něj komplexní dlouhodobý proces a bojovat o takovou sumu v jediném závodě přirovnal k návštěv hazardních podniků v Las Vegas.

“Nelíbí se mi to. Formule 1 je komplexní, dlouhodobá procesní záležitost. Nejsme v Las Vegas. Ale musíme se s tím nějak vyrovnat a ujistit se, že příští rok v podobné pozici už nebudeme. Samozřejmě bojuji za zájmy skupiny Renault, největší na světě. Peníze jsou vždy faktorem a já jsem zodpovědný i za ekonomické výsledky.

Ale abych pravdu řekl, šestá pozice je důležitá pro motivaci. Byl by to férový výsledek s ohledem na naše postupné zlepšování během sezony.”

Toro Rosso se ale vzdát nehodlá.

“Je to pro nás velký závod o velké peníze,” řekl šéf týmu Franz Tost. “Pořadí na startu favorizuje Renault, ale doufám, že v závodě bude náš výkon lepší. Velké týmy jako je Mercedes a Ferrari, ale i Force India nám mohou pomoci.“

Diskuse k článku

Napsat komentář