Todt: Formule 1 má bolest hlavy, ne rakovinu

Prezident FIA Jean Todt si nemyslí, že by formule 1 byla ve velkých problémech, podle něj potřebuje jen menší změny.

Štítky: FIA Jean Todt Zveřejněno 25. 06 2015 — Jan Pastorek

Prezident FIA Jean Todt si nemyslí, že by formule 1 byla ve velkých problémech, podle něj potřebuje jen menší změny.

Na současný stav formule 1 je slyšet hodně stížností, ale podle Todta jsou často přehnané.

„Nemyslím, že bychom čelili rakovině, čelíme bolesti hlavy. Takže musíme najít lék na bolest hlavy. Nesouhlasím s tím, že bychom museli léčit rakovinu. Ta bolest hlavy se svým způsobem blíží vyléčení. Nepotřebujeme velké změny,“ řekl prezident FIA.

Uvnitř formule 1 si často stěžují menší stáje, že je jejich finanční situace dlouhodobě neudržitelná.

„Já jsem člověk, který má za to, že je formule 1 moc drahá. Nicméně formule 1 je teď levnější, než byla před deseti lety,“ upozornil. „Udělalo se hodně věcí, i díky mému předchůdci, které šly při snižování nákladů správným směrem.“

„Pak došlo k podpisu nových dohod, které jsou mnohem výhodnější pro některé týmy. Takže stojíme proti lidem, kteří jsou velmi rádi, že podepsali, a proti těm, kteří jsou velmi neradi, že podepsali. Nicméně společné mají to, že všichni podepsali.“

Přerozdělování příjmů nepatří do kompetence FIA, a proto Todt říká, že s ním nic dělat nemůže. Je to věc Ecclestona a týmů. To, že je formule 1 moc drahá, chce Todt řešit snížením cen pohonných jednotek.

„Beru na sebe zodpovědnost, že jsem zákazníkům nezajistil nějakou maximální cenu. Je to něco, co budeme řešit, je lepší pozdě než nikdy,“ řekl k pohonům, aniž by prozradil, jak přesně FIA zasáhne.

Stejně jako Ecclestone si myslí, že řešení finanční situace slabších týmů nevede přes zákaznické vozy.

„Nesnáším zákaznické vozy,“ prohlásil. „Formule 1 fascinuje díky podstatě, že se všichni účastní. Skupina A a skupina B jsou v pořádku, ale v jiných kategoriích.“ Maximem je podle Todta sdílení dílů, jako to dělají Ferrari a Haas.

Diskuse k článku

Napsat komentář