Titul nemá, ale Ferrari je první, které má certifikát FIA ochrany životního prostředí

Na titul to letos bohužel pro tifosi nevypadá, přesto se Ferrari může radovat alespoň z jednoho ocenění udíleného Mezinárodní automobilovou federací. Italská automobilka získala nejvyšší hodnocení v programu řešícím šetrnost automobilek směrem k životnímu prostředí.

Štítky: Ferrari FIA Zveřejněno 2. 07 2021 — Lukáš Štěrovský

Program environmentální akreditace FIA, tak zní „soutěž“, ve které Ferrari obdrželo tři hvězdičky, tedy nejvyšší hodnocení. Ten si klade za cíl pomoci všem automobilkám a jejím soutěžním týmům měřit a zlepšovat jejich dopad na životní prostředí.

Konkrétně jde FIA o snížení spotřeby energie a využívání obnovitelných zdrojů. To je cílem jak Ferrari, tak i celé formule 1, která chce být do deseti let uhlíkově neutrální. A například už od GP Španělska zavedla zrušení používání jednorázových plastů během závodních víkendů.

Ferrari je držitelem certifikátu od roku 2001, obnovilo jej v roce 2016 a letos dosáhlo nejvyšší úrovně. Např. v porovnání s rokem 2007 dokázalo, co se svého evropského trhu týče, snížit emise CO2 o 35 %.

Se zlepšením v této oblasti pomáhají Scuderii i partneři. Například od Imoly dodává Shell palivo potřebné k provozu generátorů v zázemí týmů tvořené z 60 % z obnovitelných zdrojů, což snižuje produkované emise až o polovinu.

„Dosažení tří hvězd v tomto programu je pro Ferrari důležitým uznáním,“ tvrdí šéf týmu Mattia Binotto. „Otázka ekologické udržitelnosti se v motoristických závodech stává čím dál větší prioritou. Je to pro nás závazek. F1 nyní dosáhla vysoké technologické úrovně a společně s FIA a dalšími výrobci tvrdě pracujeme na tom, abych vymysleli co nejlepší řešení pro závodní i silniční vozy,“ dodává.