Tisícikoňový Hypercar Mercedesu čerpá inspiraci z F1

Na veleznámém frankfurtském autosalonu Mercedes představil svůj poslední počin – hypercar určený pro běžné silniční komunikace s výkonem 1000 koňských sil.

1 Štítky: Mercedes Zveřejněno 11. 09 2017 — Lukáš Štěrovský

Project One – takový název nese nový hypercar Mercedesu. Jedná se o dvousedadlové hybridní vozidlo, které má přenést výkon formule 1 na běžné silnice, a to za využití klasického paliva z čerpacích stanic. Šestiválcový motor o objemu 1.6 litrů je uložen uprostřed vozu, zatímco elektricky ovládané turbodmychadlo nalezneme před zadní nápravou. Hypercar dosahuje až 11 000 otáček, k čemuž mu dopomáhají hned čtyři elektromotory.

Vůz je s ohledem na dnešní ekologicky zaměřenou společnost šetrný vůči životnímu prostředí – například dokáže ujet 25 kilometrů s nulovými emisemi díky elektrickému pohonu. Jeho hlavní přednosti ale vyniknou teprve na závodním okruhu. Podle prohlášení Mercedesu dosáhne Project One, jenž je vybaven osmistupňovou převodovkou, rychlosti 200 km/h pod šest sekund, maximální rychlost má pak hodnotu přibližně 350 km/h. Celkový výkon? Respekt budících 1000 koňských sil.

Ten je rozdělen mezi obě nápravy nerovnoměrně – 500 kilowattů získá řidič ze zadní nápravy, jedno kolo na přední nápravě pak nabídne 120 kW, dohromady tedy 240 kW.

„Pro nás to motorsportem nekončí,“ prohlašuje Dr Dieter Zetsche, předseda představenstva Daimleru a šéf společnosti Mercedes-Benz Cars. „Ve formuli 1 čelíme náročné soutěži, ze které ale těžíme při produkci našich silničních vozů. Ty stavíme na našich zkušenostech a úspěších ze tří Pohárů jezdců a konstruktérů, díky nimž jsme vůbec poprvé přenesli technologii F1 na silnice v projektu nazvaném Mercedes-AMG Project ONE.“

Ten bude obsahovat některé díly prakticky ve stejné podobě, v jaké se nachází ve vozech F1 – například rozvržení a chlazení baterií. Jedinou změnou bude navýšení hodnoty voltáže ze 400 na 800V. To umožnilo Mercedesu zmenšit průměr kabeláže a snížit tak váhu vozu.

Otázkou ale zůstává, zda realizace představy (byť vizuálně úchvatného) automobilu o výkonu tisíc koňských sil na běžné komunikaci je pro Mercedes tím správným krokem. Jaký je váš názor – patří podle vás podobně výkonné vozy na běžné komunikace, nebo nikoliv?

[gpf1video adLink=“http://gpf1.cz“ adUrl=“http://gpf1.cz/wp-content/uploads/2017/09/AMCreklama.mp4″][/gpf1video]

amg-project-one-three-img-gal-3

amg-project-one-three-img-gal-1

amg-project-one-exterior

amg-project-one-interior

amg-project-one-stageslider

future-performance-stageslider

Foto a video: Mercedes

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Tisícikoňový Hypercar Mercedesu čerpá inspiraci z F1”

  1. FilipCecil napsal:

    Vozy s výkonem 700+ BHP už na silnicích jezdí několik let. Nevidím jediný problém v tom aby se na silnice dostalo i tohle.

Napsat komentář