Thajsko se tlačí do kalendáře na úkor italských okruhů

Na závod do italské Imoly zavítal thajský premiér Sríttcha Tchavisin. A nebyla to náhoda.

Štítky: GP Thajska Imola Monza Stefano Domenicali Zveřejněno 22. 05 2024 — Dominik Kovář

Generální ředitel F1 Stefano Domenicalli se dlouhodobě nebrání myšlence expandovat s formulí 1 na nové trhy. Mezi poslední spekulace patří pořádání velké ceny v americkém Chicagu a nyní také v Thajsku. Asijský kontinent je pro F1 velmi důležitý a lze předpokládat, že je thajská destinace pro Domenicalliho zajímavá.

Thajský premiér Sríttcha Tchavisin se objevil o víkendu v Imole, kde s hlavními představiteli F1 řešil potenciální pořádání Velké ceny Thajska v hlavním městě Bangkoku. Jednání jsou údajně v pokročilejším jednání. Znamená to, že by se kalendář F1 rozšířil na rekordních 25 závodů?

Možné to je, ale první Velká cena Thajska by se pořádala nejdříve pravděpodobně v roce 2027, takže je na podobné soudy čas. Navíc i Domenicalli a ostatní představitelé F1 ví, že kalendář není nafukovací donekonečna. Může se tak jednat o hrozbu pro některý z klasických evropských okruhů. Nejvíce ohroženými okruhy jsou zdá se ty italské – Imola a Monza. Oba okruhy mají smlouvu na pořádání Velké ceny do příštího roku.

V ikonické Monze probíhají opravy za milióny eur. Právě tyto opravy mají za úkol celý komplex zmodernizovat a tím pořádání Velké ceny zachránit. Šéf italského automobilového klubu Angelo Sticchi Damiani se nechal slyšet, že Monza na základě těchto změn usiluje o dlouhodobou smlouvu s F1, kterou si v minulém roce vybojoval například maďarský Hungaroring, kde se bude závodit minimálně do roku 2032.