Televizní grafika přenosů chystá nové informace – je poptáván váš názor

Vedení F1 chystá pro novou sezonu dodatečně informace v rámci televizní grafiky. Novinky na tiskové konferenci Amazonu představil provozní ředitel F1 Ross Brawn. Jedná se přinejmenším o indikativní informaci pravděpodobnosti úspěšného dokončení předjetí, odhadovaný rozestup po absolvování pitstopu a celkový výkonnostní stav auta.

5 Štítky: F1 TV FOM Sport TV Zveřejněno 2. 12 2018 — GPF1.cz

Zatímco odhad rozestupu po absolvování pitstopu je relativně jednoduchá matematika a komentátoři přenosů predikují pozici pilota po návratu na dráhu běžně, u ostatních už nejde o tak zřejmé údaje. Jedná se totiž o kombinované využití reálných údajů na voze v daném čase a empirických dat z minulosti. Výpočetní model, který pak na obrazovku dává konečné údaje, se navíc bude v čase postupně ‚učit‘.

Otázkou tak je, jak moc jsou takové informace relevantní pro dění na závodní dráze a co vlastně přesně znamená „Celková úroveň výkonnosti auta 67 %“.

Navíc minulost prokázala, že příliš mnoho informací na televizní obrazovce může být ke škodě věci. Před dvěma lety FOM experimentovala s barevnou indikací toho, zda má pilot v kvalifikaci náskok na aktuálně prvního. Zatímco dnes se tak děje vždy jen na konci prvního a druhého sektoru, experiment pracoval s takzvanými mini-sektory. Pro fajnšmekry zajímavý nápad, který ale zrušil vzrušující očekávání toho, jaký bude výsledek na cílové čáře, protože se to vědělo už předem.

Tak jak tak můžete svůj názor vyjádřit poskytnutím zpětné vazby zde.

NOVÁ GRAFIKA – VÝKONNOST AUTA

NOVÁ GRAFIKA – ROZESTUP PO PITSTOPU

NOVÁ GRAFIKA – PRAVDĚPODOBNOST ÚSPĚŠNÉHO PŘEDJETÍ

Diskuse k článku

5 komentářů: “Televizní grafika přenosů chystá nové informace – je poptáván váš názor”

  1. Tomáš napsal:

    Podle mě je toto zatím největší zbytečnost u grafiky… Proč bych měl vědět jaká je pravděpodobnost toho jestli Vettel předjede Hamiltona nebo nepředjede… To je sport a né statistika někde v sázkové kanceláři… To co by se mi líbilo, když už je při pit-stopu v rohu obrazovky vidět onboard např. teda Vettela a na velké ploše bych viděl jak je např. Hamilton v boxech nebo naopak, Vettel přes celé a Hamilton v rohu obrazovky v boxech… a když né to tak aspoň mapku kde se přesně tito 2 nacházejí, která tam při závodech několikrát chyběla… Ale prostě, nezajímá mě statistika a pravděpodobnost, vytrácí se z toho to kouzlo sportu „motorsportu“…

  2. Jaromir83 napsal:

    hlavně by neustále mělo být napsáno kolikrát byl kdo v boxech, nebo minimálně stejně často jako jsou vidět rozestupy, aby si člověk nemusel dělat poznámky bokem/sledovat livetiming mimo TV. yo woni počet zastávek oddělali z free live timingu, proto už sleduyi yen záznamy. tam nemay kolikrát byl kdo v boxech aby mohli prodávat něyakou appku? či (zda)

  3. jyrki napsal:

    nelibi se mi to. Je to zbytecne rusive, odtahuje to pozornost od samotneho deni na trati. A proc to pak vubec sledovat, kdyz nam to reknou v grafice?
    Od Rosse Brawna jsem si dost sliboval, ale zatim neprisel s nicim co by stalo za zminku a ty zavody opravdu zlepsilo, vse se zatim toci kolik grafiky, loga, znelky, podavani informaci, zavodeni ustoupilo na zadni kolej.

  4. INF_11 napsal:

    Pokud to vyladí aby to neodlákávalo pozornost během předjetí/pit exit, zkrátka dění na trati, proč ne. Zvlášť do klidnějších (nechci říct nudnějších) částí závodu, zpestří to. Druhá věc jak to chtějí měřitelně počítat, třeba takovou výkonost auta (byť to není výkonost, ale stav – pneu, teploty; nikoliv motor + aerodynamika)

  5. Pet napsal:

    pustil jsem si všechny 3 videa a ani jedno mě nezaujalo. Podle mě je to blbost, než sledovat procento pravděpodobnosti předjetí, je lepší sledovat přibližující se auto v reálu na závodní dráze. Rozestup po pitstopu mě úplně stačil slovem komentátora, ať už to vyšlo nebo ne, aspoň tam bylo nějaký napětí, ale většinou se trefili.Výkonnost auta jsem moc nepochopil, ale je pravdou, že jsem se o to ani moc nesnažil. Mám pocit, že se zase F1 snaží za každou cenu zavádět novoty a měnit něco, co funguje. Míň je někdy víc, ale říkejte to američanům…

Napsat komentář