Technologie McLarenu bude revolucí v nemocnicích
V birminghamské nemocnici proběhlo úspěšné testování diagnostického systému McLarenu na teprve dvouletém pacientovi. Rapid, jak je tato technologie označována, je revoluční novinkou v oblasti monitorování životních funkcí člověka. Tříletá studie Rapidu si klade za cíl získat pod svá křídla 1200 pacientů. Hotova by měla být v roce 2017.
Zařízení nazvané jako The Real-Time Adaptive and Predictive Indicator of Deterioration project (Rapid) průběžně monitoruje srdeční frekvenci, dýchání a množství kyslíku. Navíc dokáže předávat výsledky lékařům v reálném čase, bez jakékoliv prodlevy. Díky tomu zvládne včas varovat před potenciálními problémy pacienta.
Technologie z formule 1 je momentálně zkoušena v birminghamské dětské nemocnici a je první svého druhu ve světě. Experti z oboru prohlašují, že Rapid by časem mohl zcela změnit obraz zdravotní péče, zachraňovat životy a snížit délku pobytu v nemocnicích.
Bezdrátové snímače jsou připojeny k hrudníku a kotníkům, kde měří vitální funkce. Ty jsou posléze zpracovány speciálním analytickým programem McLarenu.
Vitální funkce jsou většinou měřeny zdravotními sestrami a zaznamenávány na papír v intervalu jedné až čtyř hodin. Nová technologie nepotřebuje ke své obsluze personál, dokáže jej navíc upozornit na okamžité změny v pacientově těle.
„Schopnost sledovat a identifikovat zhoršení stavu, který může vést například k srdeční zástavě, zajistí dřívější indikaci potíží a lékařům dá šanci zachránit životy pacientů,“ prohlásil tamní lékař Heather Duncan.
„Tato metoda je skutečnou změnou. Poprvé v historii nám umožní monitorovat pacientovy funkce v reálném čase, jako to dlouhá léta dělala jiná riziková odvětví. Věřím, že to změní způsob, jakým se staráme o hospitalizované pacienty,“ řekl dále poradce birminghamské jednotky intenzivní péče a vedoucí studie technologie Rapid.
Dětský pacient v nemocnici národní zdravotní služby se stal vůbec prvním člověkem, který byl monitorován pomocí stejné technologie, jakou dodává McLaren svým závodním jezdcům.
Teprve dvouletý Lucas West v britské nemocnici prodělal už dvě otevřené operace srdce, aby doktoři mohli léčit vrozenou srdeční vadu. Jeho matka s příznačným jménem Sára Huntová si Rapid nemůže vynachválit.
„Bezdrátové monitorování dává Lucasovi volnost. Je velmi živý a jako většina dětí v jeho věku se chce hýbat. Což je těžké, pokud je ve změti kabelů. Není pochyb o tom, že je šťastnější, když je monitorován bezdrátově. Navíc jsem mnohem klidnější, když vím, že je kontrolován permanentně,“ prohlašuje třicetiletá Britka.
Ministr pro životní prostředí George Freeman doplnil Huntovou tímto tvrzením: „Kombinace analytické technologie formule 1 a odborných znalostí národní zdravotní služby v diagnostice je nezbytná, pokud chceme pacientům v jednadvacátém století poskytovat co nejvíce inovativních diagnostických procedur a maximalizovat účinnost a výkonnost národních zdravotních služeb.“
K celé situaci se pochopitelně vyjádřil i McLaren, a to ústy Iana Rhodese, který je generálním ředitelem společnosti McLaren Applied Technologies. „Máme unikátní odborné znalosti v oblasti sběru dat v reálném čase a jejich analýzy, která v průběhu sezóny formule 1 probíhá týden co týden. Pomocí bezdrátových senzorů jsme schopni pochopit, co je normální pro jednotlivé pacienty a navíc varovat doktory v případě změny jejich stavu. Věříme, že naše zkušenosti mají potenciál zachránit mnoho mladých životů.“
no monopost mají sice na prd, ale tohle je fakt super!
Jako by vyloučil každý normální šéf. 🙂 Nikdo ti neřekne, že jeho výrobek vytvořil chybu. No protože žádnej takovej senzor není, jak je v tom článku o Alonsovi. 🙂
Problémy s řízením Ron Dennis zcela vyloučil a žádný senzor na takový problém neukázal.
Zaseknutý řízení, ne?
http://gpf1.cz/alonso-v-roce-1995-jsem-se-neprobudil-nehodu-si-pamatuju/
Někde byl rozsáhlejší rozbor, ale nemůžu jej najít…
Podobný článek jsem četl na Blesksu už před nějakým rokem.
Nicméně tohle není důvodem, proč jsem se zde znovu už po xkrát přihlásil, protože už nemám náladu se zde přihlašovat i několikrát týdně, než mě tenhle web zase zapomene.
Ale k věci. Když má Mekáč tak skvělý a průlomový monitoring lidských funkcí, proč dodnes nedokázali vysvětlit Alonsovou kolizi s následnou ztrátou paměti v prvním letošním testu.
* neporazitelnou
Respekt! Ještě by to chtělo vyvinout neporazitelnost formuli a získávat tituly jak na běžícím páse… 🙂
Primárně to slouží k monitorování Alonsa, aby mu nepraskla cévka…