Symonds: Williams nesmí přijít o Bottase, struktura Ferrari nebude fungovat

Williams se nesmí nechat připravit o finského závodníka Valtteriho Bottase, který je v těchto dnech hlasitě spojován s uvolněnou sedačkou u Mercedesu po Niku Rosbergovi. Tvrdí to technický ředitel týmu Pat Symonds. Formuli 1 na konci sezóny 2016 opustil Felipe Massa, jehož náhradou bude v příštím roce nováček Lance Stroll. Přijít také o Bottase by…

1 Štítky: Pat Symonds Valtteri Bottas Williams Zveřejněno 15. 12 2016 — Pavel Fabry

Williams se nesmí nechat připravit o finského závodníka Valtteriho Bottase, který je v těchto dnech hlasitě spojován s uvolněnou sedačkou u Mercedesu po Niku Rosbergovi. Tvrdí to technický ředitel týmu Pat Symonds.

Formuli 1 na konci sezóny 2016 opustil Felipe Massa, jehož náhradou bude v příštím roce nováček Lance Stroll. Přijít také o Bottase by znamenalo, že by Williams vstupoval do ročníku, ve kterém se začne závodit se zcela novými monoposty podle výrazně upravených technických regulí, s kompletně obměněnou jezdeckou sestavou.

banner_most

“Lidé často podceňují důležitost kontinuity v týmu,” říká Symonds. “Jezdec je konečným prvkem potřebným mezi inženýry a daty. Můžete jednoho nahradit druhým, ale potřebujete nějakou referenci. To bude platit o to víc v sezóně, ve které se mění pravidla a my budeme mít Lance Strolla jakožto nováčka bez zkušeností z formule 1. Udržet si Bottase bude klíčové. Přijít o něj by na tým mělo výrazný dopad.”

Nová struktura Ferrari nebude fungovat

Symonds se v rozhovoru pro italský Gazzetta dello Sport vyjádřil také na adresu Ferrari. To podle jeho názoru nemělo pouštět Jamese Allisona z postu technického ředitele.

“Myslím si to,” řekl Symonds. “Neznám interní důvody, ale s Jamesem jsem pracoval mnoho let a chován k němu obrovský respekt. Je to intelektuál, vynikající inženýr a týmový lídr, který umí vést lidi. Myslím, že Ferrari by dnes bylo lepší, kdyby ho stále mělo.”

Williams bude v sezóně nových technických pravidel potřebovat týmového lídra

Williams bude v sezóně nových technických pravidel potřebovat týmového lídra

Ferrari po Allisonově odchodu reorganizovalo svůj tým a zavedlo horizontální strukturu, ta ale podle Symondse nebude fungovat: “Tenhle nápad nefunguje, věřte mi. McLaren nedávno přišel se strukturou, která není pyramidová, ve formuli 1 jsou ale inženýři a technici, kteří mají silné názory.

Jsou lidé, kteří vědí, jak pracovat v týmu, musejí také ale činit individuální rozhodnutí, aby naznačili směr, kterým se ubírat. V tomhle byl úžasný Ross Brawn, když byl u Ferrari, stejně tak Rory Byrne, který v Maranellu stále je. Ferrari na to má, potřebuje ale silného lídra.”

Ferrari půjde do sezóny 2017 s novou strukturou a novými nadějemi

Ferrari půjde do sezóny 2017 s novou strukturou a novými nadějemi

Symonds na závěr přiznal, že Ferrari se v minulosti několikrát zajímalo o jeho služby. Naposledy před dvěma lety: “Ano, třikrát. Poprvé to bylo, když v roce 1996 šel k Ferrari Brawn. Já byl ale šéfinženýrem u Benettonu a zrovna jsem se měl stát technickým ředitelem, takže jsem přestup odmítl.

Potom v roce 2012 za Stefana Domenicaliho a nakonec v roce 2014, když už jsem byl u Williamsu. Ve všech případech jsem se však z různých důvodů domníval, že to pro mě není to správné místo.”

Čtěte dále: F1 musí přehodnotit svůj postoj vůči motorům, tvrdí Ross Brawn

Diskuse k článku

Napsat komentář