Sydney chce přetáhnout velkou cenu z Melbourne

Australské město Sydney zvažuje pořádání závodů formule 1, vybírá si mezi dvěma okruhy a jeden z nich by připomínal Monako. Pokud k tomu ale skutečně dojde, bude to nejdříve až v roce 2026.

Štítky: GP Austrálie Zveřejněno 31. 10 2021 — Vašek Štěpánek

Melbourne hostí jediný závod v Oceánii, který se koná od roku 1996. Vloni a letos se formule 1 ale kvůli přísným vládním restrikcím v souvislosti v pandemií koronaviru k ‚protinožcům‘ nepodívala a účast pro sezonu 2022 je opět nejistá.

Dříve se GP Austrálie konala v ulicích města Adelaide, a to mezi lety 1985 až 1995. Poté se královna motorsportu přesunula do Melbourne a z finále sezony se Austrálie přesunula na samý úvod ročníku, kdy pravidelně zahajovala sezonu.

Melbourne má s formulí 1 platnou smlouvu do roku 2025, zpravodajský pořad Seven Network nyní prohlásil, že od roku 2026 má o formuli 1 velký zájem další velké australské město Sydney. Okruh by byl vybudován kolem slavného přístavu a připomínal by ten v Monaku.

V oznámení se objevuje, že probíhají rozhovory s formulí 1 na vysoké úrovni. Nový Jižní Wales, ve kterém Sydney leží, se snaží zotavit stát po celosvětové pandemii a je ochoten do pořádání Velké ceny napumpovat desítky milionů dolarů.

Možnosti, kde závod uskutečnit jsou dvě – první a preferovanou volbou je již zmíněný okruh poblíž přístavu, který by byl vybudován v ‚monackém‘ stylu. Druhou variantou je okruh Sydney Motorsport Park, který se pyšní nejmodernějším osvětlovacím systémem – šlo by tedy o noční závod.

Není to ale poprvé, co se objevily zvěsti o snaze přesunout F1 z Melbourne do Sydney. Tato velkoměsta jsou totiž velkými rivaly ve statusu hlavního sportovního města Austrálie. Jak Melbourne, tak Sydney hostily olympijské hry a v roce 2032 se k nim připojí další australské město Brisbane.

Není jisté, zda se příští rok GP Austrálie uskuteční, ale vzhledem k postupnému rozvolňování vládních restrikcí v Austrálii jsou organizátoři přesvědčeni, že se závod pojede. Nebude se ale už jednat o otvírák sezony. Rok 2022 začne jako letos v Bahrajnu, poté se F1 přesune do Saúdské Arábie a až potom do Austrálie.

Pokud k závodu příští rok ale nedojde, promotéři již dříve uvedli, že se bude jednat o úplný konec formule 1 v Melbourne. To by tak mohlo otevřít dveře Sydney, které by mělo možnost pořádat GP Austrálie ještě před rokem 2026.