Svůj nejsilnější závod by Verstappen vyhrál i z posledního místa

Max Verstappen letos v Belgii vyhrál po startu ze čtrnáctého místa. Dvojnásobný šampion je přesvědčen, že by na okruhu Spa-Francorchamps mohl vyhrál i z poslední příčky, neboť mu to auto umožňovalo a prozradil, kde nastal zlom v boji o letošní titul.

Štítky: Ferrari Max Verstappen Red Bull Zveřejněno 9. 12 2022 — Vašek Štěpánek

Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, letošní sezona byla ve znamení boje mezi Red Bullem a Ferrari. Italská stáj na začátku roku vypadala silně a z prvních tří závodů se hned dvakrát radovala, poté ale přišla dominance týmu z Milton Keynes.

Red Bull během roku výrazně vylepšoval svůj monopost a technický náskok nad soupeři rudé býky dostal do pozice, ze které mohl vyhrávat závody víceméně z jakékoli startovní příčky. Krásným příkladem je právě letošní Grand Prix Belgie.

Verstappen nasadil řadu nových komponentů a do závodu musel startovat až ze čtrnáctého místa. Nizozemci to ale nevadilo, už po 12 kolech vedl a Velkou cenu nakonec vyhrál s více než přesvědčivým náskokem dvaceti sekund.

„Měli jsme skvělé auto, bylo na špičkové úrovni, co se techniky týče. Tehdy nám zkrátka vše skvěle fungovalo – pneumatiky, čerstvý motor a využili jsme Safety caru. Myslím, že jsme tam mohli vyhrát i z posledního místa,“ prohlásil sebejistě Verstappen.

Podle letošního šampiona se ale Belgie nestala kritickým momentem šampionátu. Ten podle Verstappena nastal už na okruhu Paul Ricard. „Osobně si myslím, že zlom přišel ve Francii, oni [Ferrari] tam ztratili hodně bodů a z takové situace je pak těžké se vrátit.

Není to nemožné, ale otočit průběh šampionátu v bodě, který nastal po Francii by bylo velice obtížné a takové případy na nestávají často,“ zhodnotil boj o titul Verstappen. Mattia Binotto se následně po Francii nechal slyšet, že Ferrari může vyhrát všechny zbývající závody.

Podle 25letého závodníka z Red Bullu bylo tohle prohlášení hodně odvážné. „I když máte auto o sekundu rychlejší, takové věci se prostě neříkají. My jsme nikdy nic takového neřekli a ani u Mercedesu, během jejich dominance, takové prohlášení nepřišlo.

Ve formuli 1 je nejtěžší věc se pravidelně udržovat na prvním místě a abyste najednou vyhráli deset závodů v řadě… no, potřebujete více než hodně štěstí,“ okomentoval zpětně Binottovo prohlášení Verstappen, který paradoxně druhé polovině roku vládl.