Svět motorsportu kroutí hlavou nad Vettelovou penalizací

Trest Sebastiana Vettela zabíjí Formuli 1. Byla zbytečná. Byla přehnaná. Tato slova zní z úst mnoha závodníků, ať už z formule 1 nebo jiných závodních sérií.

3 Štítky: GP Kanady Sebastian Vettel Zveřejněno 10. 06 2019 — Bára Goldmannová

Německý závodník obdržel pětisekundovou penalizaci za incident s Lewisem Hamiltonem, když se při vzájemném souboji dostal pilot Ferrari na trávník a následně se vrátil na trať poměrně divokým způsobem zpět před Hamiltona.

Vettel s trestem pochopitelně nesouhlasil, protože byl přesvědčený, že to jeho vina nebyla. Překvapivě se jej zastává mnoho lidí pohybujících se v paddocku, ale i závodníků z ostatních závodních sérií.

Šampión zámořské série NASCAR napsal: “Jsem zatraceně rád, že nemáme v stockcarech takovéto komisaře!”

“Úloha závodních komisařů by měla spočívat v tom, že budou trestat očividně nebezpečné a úmyslné manévry, nikoli jezdecké chyby, které jsou vyústěním tvrdého závodění. To, co se stalo v Kanadě, je neakceptovatelné na úrovni našeho úžasného sportu,” kritizuje verdikt závodní legenda Mario Andretti.

Podle Nigela Mansella je penalizace “trapná. Není to zábavné mít takový konec po tak skvělém duelu dvou velkých šampionů”.

Vítěz prestižního závodu LeMans a bývalý pilot F1 Alexander Wurz zdůrazňuje, že je na městských okruzích méně místa. A to je právě případ okruhu Gillese Villeneuva. Ačkoli byl Vettelův manévr na hraně, tak by jej netrestal.

Stejně se na to dívá také mistr světa ze sezony 1996 Damon Hill, který přitom poukazuje na podobný incident z roku 1979: ” Dobře, Sebastian mohl nechat Hamiltonovi trochu více prostoru, ale fanoušci byli ochuzeni o skvělý závěr závodu. Nechal bych to být. Vzpomeňte si na skvělý souboj mezi Villeneuvem a Arnouxem v Dijonu 1979. Dva magoři v bláznivém souboji. Nepamatuji si, že by si někdo stěžoval. Ani jezdci, ani fanoušci.“

„Směšné rozhodnutí! Měli bychom přeci ukazovat závodění a takovéto scény k tomu patří. Formule 1 se střelila do nohy,” kritizuje David Hobbs, který závodil pro BRM, McLaren a Hondu.

Jenson Button je přesvědčený, že německý závodník neměl jinou možnost: „Pro mě to byl čistý závodní incident. Nemůžete v Sebastianově situaci vůz jen tak na místě zastavit a vrátit se na trať jinde. Seb tam jel 160. Jak tam měl k čertu něco udělat jinak? Pro mě je reakce fanoušků všeříkající – byli jako opaření, bylo tam hrobové ticho. Viděli jsme skvělý duel dvou mistrů světa, který nám závodní komisaři vzali. Tato situace nebyla hodna penalizace. Ale závodní komisaři měli příležitost podloženou pravidly udělit trest. A z nějakého důvodu se rozhodli tak učinit. Podle mě je to politováníhodné!“

Mark Webber se zase pozastavuje nad tím, jak někdo může udělit takový trest, když nikdy ve formuli neseděl. „Závodil někdo z těchto komisařů na čele nějaké grand prix? Tahle penalizace je prostě jen holý nesmysl.“

Diskuse k článku

Napsat komentář