Susie Wolffová – První žena ve formuli 1 po 14 letech

Mladá Skotka měla být první ženou ve formuli 1 po dvou dekádách. Svezla se, ale šanci závodit nedostala.

Štítky: DTM Susie Wolffová Williams Zveřejněno 12. 12 2019 — Jiří Košta

Formule 1 v historii nezaznamenala příliš mnoho žen. Asi tou nejvýznamnější je Lella Lombardiová, která během svého působení dokázala získat půl bodu v GP Španělska 1975.

V průběhu let se toho v souvislosti se závodnicemi mnoho nezměnilo, ale my se podíváme na tu (prozatím) poslední.

Susie Wolffová byla součástí týmu Williams v letech 2012 až 2015. Svoji kariéru začala na motokárách, kde byla dokonce několikrát oceněna za své jezdecké kvality. Pravidelně se stávala nejúspěšnější dívkou na trati, a to nezůstalo bez povšimnutí.

Wolffová pro následující sezony přestoupila do formulových monopostů, kde se účastnila jak závodů formule Renault Winter Series, tak formule Renault UK. Závodnice dokonce bojovala o vítězství a připsala si několik stupňů vítězů, kde se potkala například s Lewisem Hamiltonem.

Dobrých výkonů si všiml tehdejší šéf Mercedesu Motorsport Norbert Haug, který nabídl Wolffové místo v DTM. Skotská závodnice se v německém šampionátu cestovních vozů ukázala celkem v sedmi sezonách. Výsledky ale už tak slavné nebyly, jelikož za svých dvaasedmdesát závodů získala body v pouhých dvou. Bylo to značné zklamání, protože Wolffová ve svém prvním závodě v DTM skončila celkově desátá.

Susie Wolffová během své první sezony DTM po boku mistra světa formule 1 Miky Häkkinena.

I když Mercedes proti pokračování Wolffové nebyl, rozhodla po sezoně 2012 plně soustředit na formuli 1.

Práci rezervní a testovací jezdkyně brala zodpovědně a pečlivě se připravovala. Dokonce se svezla během pátečních volných tréninků v GP Velké Británie a Německa 2014. Když se ale zdálo, že pro GP Austrálie a Malajsie 2015 bude muset být Valtteri Bottas nahrazen kvůli bolesti zad, šéfka Williamsu Claire Williamsová popřela, že by se Wolffová svezla.

První test u Williamsu před sezonou 2014.

I když Susie pokračovala v testování, byla to pro ni jasná zpráva. Skotka se tedy rozhodla s Williamsem ukončit spolupráci a soustředit se na jiné aktivity. Zároveň to pro ni byl konec kariéry, jelikož v tom samém roce otěhotněla se současným šéfem Mercedesu Totem Wolffem.

Čerstvá maminka sice chvíli byla doma, ale od loňského roku se do motorsportu vrátila jako šéfka týmu formule E Venturi.

Tým Venturi formule E, kterému Susie Wolffová momentálně šéfuje.

Diskuse k článku

Napsat komentář