Strategický thriller v Nizozemsku vyhrál domácí Verstappen

Max Verstappen druhým rokem v řadě opanoval domácí Velkou cenu v Zandvoortu. Cesta k vítězství ale nebyla tak jednoznačná jako minule v Belgii. Na podium se objevil George Russell a poprvé od Rakouska i Charles Leclerc. Hamiltonovi k zajímavému výsledku také mnoho nechybělo.

Štítky: GP Nizozemska Max Verstappen Zveřejněno 4. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Vloni se formule 1 po 36 letech vrátila do Nizozemska na zrekonstruovaný Zandvoort a hned z toho byla, díky své atmosféře, jedna z nejlepších akcí roku 2021. Průběh letošního víkendu také zatím slibuje pohlcující a skvělé prostředí.

Už včera měli fanoušci na tribunách důvod k oslavám – domácí Max Verstappen jen těsně získal pole position před jezdci Ferrari. Rozdíly mezi prvními třemi týmy byly o víkendu zatím překvapivě malé, což vytvořilo velká očekávání pro závod.

Start si Verstappen pohlídal a z první zatáčky vyjel v čele. Hamilton měl po startu lehký kontakt se Sainzem, nic se ale nestalo a na pozicích se také nic nezměnilo. Pěkné první kolo měl také Norris, který se dostal před Russella, ten mu to ale o 2 kola později vrátil.

Divoký úvod závodu měl Kevin Magnussen, který svůj Haas nezvládl ukočírovat, vyjel mimo trať a škrtnul svým vozem o bariéru. Dán naštěstí mohl pokračovat a nic vážného se nastalo, pilot Haasu poté začal rychle stahovat předposledního Latifiho.

Hamilton následně začal vyvíjet tlak na Sainze, pořadí ale bylo beze změny. Jediný, kdo byl schopen předjíždět, byl Fernando Alonso, který v 11. a 12. kole předjel oba piloty AlphaTauri, čímž se Španěl dostal na bodované pozice.

Následovala první vlna pit-stopů, jako první byli u mechaniků Vettel, Ricciardo a Gasly. O kolo později stavěl Alonso a Zhou a poté ještě Pérez se Sainzem. Ferrari zapomnělo připravit zadní pneumatiku, čímž se Sainz propadl a měl velkou ztrátu na čelo.

Verstappen a Leclerc zajeli do boxů hned vzápětí. Pouze jezdci Mercedesu zůstali na trati ve snaze uskutečnit strategii jednoho pit-stopu. Třetí Verstappen stříbrné šípy stáhl před 30. kolem závodu a předjel Russella na druhém místě.

Hamilton poté zajel do boxů a s Verstappenem nebojoval. Brit se objevil na čtvrtém místě a po pár kolech už byl třetí. Russell poté předjel Péreze a dostal se na čtvrté místo. Mercedesy následně začaly stahovat první dvojici [Verstappen, Leclerc].

Ve 44. způsobil rozruch Yuki Tsunoda, který zastavil na trati v domnění, že nemá připevněné pneumatiky. Následně se Japonec rozjel a o kolo později znovu zastavil. Na trati byl aplikován virtuální Safety Car a několik jezdců situace využilo pro boxy.

Po restartu došlo k dalšímu odpadnutí – tentokrát u Bottase, který zastavil na cílové rovince a způsobil výjezd skutečného Safety Caru. Opět došlo k promíchání strategie – několik jezdců na čele přezulo pneumatiky, jediný Hamilton zůstal na trati a dostal se na první místo.

Po zajetí Safety Caru se před Hamiltona okamžitě dostal Verstappen, následně týmový kolega Russell a poté i Charles Leclerc na Ferrari. Sedminásobný šampion tak dal do rádia svému týmu jasně najevo svou velkou frustraci a rozčarování.

Poslední kola závodu se nesla v duchu velkého boje mezi Sainzem a Pérezem. Do bitvy se poté přidal Fernando Alonso a také Lando Norris. Pilot Ferrari byl pak za svůj předešlý prohřešek (nebezpečné vypuštění na trať) ‚odměněn‘ penalizací 5 sekund.

Max Verstappen si následně pohodlně dojel pro další vítězství a podruhé v řadě vyhrál domácí závod v Nizozemsku. Na podium se objevil i George Russell a Charles Leclerc – pilot Ferrari byl na stupních vítězů poprvé od závodu v Rakousku.

Čtvrtý dojel Lewis Hamilton, a i přes solidní výsledek byl zklamaný, neboť byl v pozici, ze které mohl pomýšlet i na vítězství. Pátý skončil Pérez před Alonsem a Norrisem. Sainz po svém trestu skončil osmý. Bodovanou desítku uzavřeli Ocon a Stroll.