Stoneman souhlasí s kritérii pro získání super licence

Bývalý šampión F2 a úřadující vicemistr GP3 podporuje pravidla pro získání super licence, i když pro jejich splnění musí získat další zkušenosti.

Štítky: Dean Stoneman Super licence Zveřejněno 11. 01 2015 — Filip Fikejz

Bývalý šampión F2 a úřadující vicemistr GP3 podporuje pravidla pro získání super licence, i když pro jejich splnění musí získat další zkušenosti.

Šampión formule 2 z roku 2010 Dean Stoneman souhlasí s přísnějšími kritérii FIA pro získání super licence. Zastává názor, že mladí jezdci by před vstupem do formule 1 měli získat zkušenosti v nižších sériích.

Jezdec ze Southamptonu se po titulu ve formuli 2, díky kterému si při testech mohl vyzkoušet vůz Williams, musel vypořádat s rakovinou varlat. Po dvouleté pauze se dokázal vrátit k závodění, roku 2013 už se objevil v britském Porsche Carrera Cupu a na závěr sezony i v GP3, kde hned ve druhé jízdě získal druhé místo. Loni už absolvoval kompletní sezonu GP3 a skončil celkově druhý. Nyní by rád postoupil do vyšší série.

„Minulý rok to byla díky posledním dvěma závodům skvělá sezona. Až do poslední kvalifikace jsem bojoval o titul,“ vzpomínal. „Účast v GP3 jsem měl naplánovanou na dva roky. Po překonání rakoviny jsem chtěl v prvním roce získat zpět cit pro závodění. Byl jsem spokojen, jak to vše probíhalo. Po přechodu do Koiranen GP týmu jsem celkovým druhým místem ukázal, že jsem rychlý.“

Díky novým pravidlům pro získání super licence bude Stoneman potřebovat další sezonu zkušeností. Tento systém ovšem podporuje, přestože sedmnáctiletý Max Verstappen jde do F1 rovnou z formule 3 už letos. „S někým jsem loni mluvil a ten dříkal, že formule jedna je sen a šance na jeho splnění je jedna ku milionu. Ale podívejte se na Maxe Verstappena. Zatím se nepředvedl. Ano, je rychlý, ale pořád je na nejvyšší úrovni relativně neznámý,“ připomněl.

„Není to nefér, protože je pochopitelně dobrý, ale přeskočit tolik úrovní najednou není správné. Mohl získat kontrakt v F1 s tím, že splní několik let v GP3 a GP2, než tam postoupí,“ uvedl Stoneman pro Crash.net. „Myslím, že mladí jezdci by měli udělat, X, Y a Z, aby se tam dostali, místo postupu z F3 do F1. Musíte postupovat úrovněmi.“

Čtyřiadvacetiletý Stoneman ještě nemá angažmá pro novou sezonu.

Diskuse k článku

Napsat komentář