Jak moc stojí Renault o Alonsův návrat

Výkonný ředitel Renaultu Cyril Abiteboul tvrdí, že nemá v plánu provádět jakékoliv „šílenosti“, aby pro příští rok získal jezdce formátu Fernanda Alonsa. Projekt francouzské automobilky je dlouhodobého charakteru a vyžaduje hlavně stabilizaci týmu.

Štítky: Fernando Alonso Renault Zveřejněno 24. 04 2017 — Lukáš Štěrovský

Alonso momentálně závodí třetí rok v řadě s týmem McLaren-Honda a dobré výsledky jsou v nedohlednu. Na Španělovi je tak čím dále vidět frustrace. Vše vyvrcholilo oznámením, že místo prestižní Velké ceny Monaka Alonso pojede závod 500 mil Indianapolis v sérii IndyCar.

Během Grand Prix Bahrajnu se navíc vyrojily spekulace, podle kterých manažerský tým dvojnásobného mistra světa zjišťuje možnosti návratu k Renaultu, s nímž Alonso vyhrál dva tituly v letech 2005-2006. „Nejsem tu proto, abych zahájil převrat, nežiji v minulosti,“ řekl ke „kauze“ výkonný ředitel Renaultu Cyril Abiteboul.

„V F1 jsem začal pracovat, když Flavio (Briatore) a Fernando byly součástí týmu v Enstone, takže mě toto období citově dotýká. Ale okolnosti se změnily, musíme mít konečnou sestavu, která bude tou pravou do budoucnosti,“ tvrdí Abiteboul s ohledem na to, že projekt Renaultu v královně motorsportu má dlouhodobý charakter.

„Nemyslím si, že příští rok budeme v pozici, kdy budeme bojovat o šampionát. Takže potřebujeme jezdce, který nás může podpořit v konečném boji o šampionát, ale bude připraven počkat na to, až se to stane.

Neexistuje pilot, který by vás dostal z druhé do první skupiny, to je jisté. Pokud však jste v první skupině, počkáte na pár závodů, možná rok, na stabilizaci pravidel, pak se počítá každý detail. Myslím, že po určitém bodu stabilizace, se budeme zaměřovat více na jezdce než vůz. Pokud se podíváte na náš vývoj, doufejme, že budeme top týmem do dvou let.

Pak se pravidla stabilizují a všichni si budou blíž. V tom bodě bude klíčové mít jezdce, který je schopen udělat ten poslední krok k tomu, abychom byli nejlepší. Bude to důležité a chceme v tom hrát roli. Ale netrváme na tom dělat nějaké šílenosti, protože známe svoji situaci. Potřebujeme se sami projevit v ten pravý čas.“

Těžko říci, jestli do tohoto vzorce zapadá i Fernando Alonso… nicméně jaké je podle ředitele Renaultu ideální jezdecké složení, které hledá? „Potřebujeme být v tomto ohledu féroví, vidět, jak naše sestava funguje. Upřímně máme za sebou jen pár závodů, takže nechci říkat nic směrem k jednomu ani druhému jezdci.

Myslím, že důležitá je jakási synchronizace s jezdci – objasnit potenciální očekávání a potenciál vozu. Protože nemá smysl mít jezdce, který bude frustrovaný ze situace, v níž se nachází. S Nikem (Hülkenbergem) jsme se zapojili do dlouhodobého programu. Byli jsme velmi transparentní ohledně naší situace v letošním roce, ale Nico také ví, co děláme pro to, abychom příští sezonu byli lepší.

Je schopný a v takovém momentě své kariéry, kdy je schopný si představit sám sebe v určitém čase. To je něco, s čím je potřeba počítat,“ dodává Cyril Abiteboul.

Diskuse k článku

Napsat komentář