Statistiky a milníky, které mohou být ve Francii překonány

Formule 1 je ve Francii, která hostí předposlední závod letošní sezony před oficiální letní pauzou. Na původně testovací trati Paul Ricard ale může padnout hned několik zásadních milníků – 300. závod Lewise Hamiltona, další rekord pro Alonsa a mnoho dalšího…

Štítky: GP Francie Zveřejněno 21. 07 2022 — Vašek Štěpánek

– Paul Ricard bude hostit už 18. Grand Prix Francie, celkově jde však už o 62. závod formule 1 v zemi galského kohouta.

– Okruhu v Le Castellet má celkem 167 různých konfigurací. Královna motorsportu pro své závody používá tu nejdelší variaci, která se zároveň postará o nejdelší závod v kalendáři. V neděli jezdci totiž odjedou přes 310 km.

– Lewis Hamilton a Fernando Alonso jsou jedinými piloty, kteří z aktuálního startovního pole získali ve Francii více než jednu pole position. Max Verstappen zde kvalifikaci vyhrál vloni a pokud tento výsledek zopakuje i letos, připojí se k tomuto elitnímu klubu.

– Sedminásobný šampion je zároveň jediným pilotem, který od návratu Francie do kalendáře v roce 2018 zde vyhrál více než jednou. Hamilton zde zvítězil v letech 2018 a 2019. Před dvěma lety se zde nejelo a vloni zde prvenství slavil Max Verstappen.

– Historicky je ale v zemi galského kohouta nejúspěšnější Ferrari. To zde vyhrálo kvalifikaci a samotný závod hned sedmnáctkrát.

– Lewis Hamilton má aktuálně na kontě dvanáct závodů bez vítězství (nejvíce ve své kariéře), stále má ale šanci stát se prvním pilotem, který vyhrál alespoň jeden závod v šestnácti sezonách po sobě, rekord pilot Mercedesu nyní drží s Michaelem Schumacherem.

– Pokud Lewis Hamilton odstartuje do Velké ceny Francie, a že je to více než pravděpodobné, bude se jednat o Britův 300. start ve formuli 1. Pilot Mercedesu se tak stane šestým pilotem F1, který v počtu absolvovaných závodů pokoří tuto hranici.

– Fernando Alonso má zase na dosah nejvíce odjetých kol v historii. Pokud se Španělovi podaří v neděli odjet alespoň tři kola, bude mít na kontě už 18 622 kol v královně motorsportu, čímž překoná rekord, který nyní drží Kimi Räikkönen.

– Bude-li Sebastian Vettel ve Francii alespoň jedno kolo ve vedení, překoná hranici 3 500 kol na prvním místě v Grand Prix formule 1.

– Aston Martin má zase na dosah pokořit svou první stovku získaných bodů v F1. K tomu britská stáj potřebuje získat v neděli alespoň 5 bodů.

– Yuki Tsunoda v případě sedmého a lepšího místa v nedělním závodě zase pokoří hranici 50 bodů ve formuli 1 a Latifi může dosáhnout na 10 bodů – k tomu Kanaďanovi stačí jeden bod za desáté místo.

– Williams pro změnu může v případě nepředvídatelného průběhu Velké ceny Francie atakovat již své 250. podium ve formuli 1. Podobně je na tom i McLaren, ten ale usiluje o 400. umístění na stupních vítězů.

– Na zajímavý milník si myslí také u Haasu. Americký tým může ve Francii už potřetí v řadě skončit s oběma vozy na bodech. To se v historii týmu ještě nestalo.

– Pierre Gasly a Esteban Ocon pojedou doma, v domácím prostředí ve Francii se ale ani jednomu zatím příliš nedařilo. Alpine se také chystá na domácí závod, ve kterém si navíc může zajistit posun na čtvrté místo v šampionátu.