Statistické okénko po GP Velké Británie

Lewis Hamilton díky nedělní výhře ve Velké Británii stanovil řadu nových rekordů.

Štítky: GP Velké Británie Zveřejněno 8. 07 2024 — Dominik Kovář

Hamilton “The record breaker”

Lewis Hamilton dal po delší době světu vzpomenout, co se v něm skrývá. Díky výhře v nedělním závodě stanovil hned několik nových rekordů:

  • 9 výher ve stejné Grand Prix
  • 16 sezón s alespoň jednou výhrou
  • Časový rozdíl mezi prvním a posledním vítězstvím (17 let a 27 dní)
  • První pilot F1, který vyhrál po své třísté Grand Prix

Hamilton čekal na 104. vítězství přes dva a půl roků a 56 závodů. Do té doby byl nejdéle bez vítězství 11 závodů. Ani v jedné statistice ale nejde o rekord. Nejdéle čekal na výhru Riccardo Patrese (6 let, 6 měsíců a 28 dní). Z pohledu počtu závodů čekal nejdéle Kimi Raikkonen (114).

Verstappen před Prostem a Alonsem

Vzhledem k vítězství Lewise Hamiltona vám možná unikl fakt, že Verstappen získal 107. pódium kariéry, čímž se v historické tabulce odpoutal od Alaina Prosta a Fernanda Alonsa. Před sebou má Sebastiana Vettela (122), Michaela Schumachera (155) a Lewise Hamiltona (199).J

Russel potřetí s pole position

George Russell získal v sobotu na domácí trati pole position. Celkově se jednalo již o třetí pole position v kariéře a druhou v letošní sezóně. Z aktivních pilotů ma tři pole position ještě Daniel Ricciardo a Sergio Pérez.

Šest vítězů v roce 2024

V letošním šampionátu jsme měli již šest různých vítězů. Maxe Verstappena, Carlose Sainze, Charlese Leclerca, Landa Norrise a George Russella nově doplnil Lewis Hamilton. Šest vítězů jsme v jednom roce zažili v hybridní éře (od r. 2014) pouze jednou a to v památném roce 2021.

Britské trio v kvalifikaci

Stalo se poprvé od roku 1968, aby první tři místa v kvalifikaci obsadili Britové. Tehdy to bylo ve složení Jim Clark, Graham Hill a Jackie Stewart. O 56 let později se stejný kousek povedl trojici George Russell, Lewis Hamilton a Lando Norris. Bylo to poprvé v historii, kdy Britové obsadili první tři příčky v domácí kvalifikaci na GP Velké Británie.

Bottas posedmnácté bez bodu

Sauberu se aktuálně vůbec nedaří a je nejhorším týmem ve startovním poli. Finský pilot Valtteri Bottas již 17 závodů nebodoval, což je vyrovnání nelichotivého osobního rekordu z úvodu kariéry. V roce 2013 čekal na první body s Williamsem až do 18. závodu sezóny v USA, kde skončil osmý.