Statistické okénko po GP Rakouska

Nová rubrika STATISTICKÉ OKÉNKO vás provede těmi nejzajímavějšími statistikami z uplynulé velké ceny.

Štítky: F1 GP Rakouska Zveřejněno 1. 07 2024 — Dominik Kovář

V nové rubrice STATISTICKÉ OKÉNKO se zaměříme na ty nejzajímavější statistiky a milníky z uplynulého víkendu. Při GP Rakouska jsme se dočkali hned několika zajímavých statistik a milníků.

40. pole position pro Verstappena

Max Verstappen se stal pátým pilotem v historii F1, který pokořil hranici 40 pole position. Před ním jsou Vettel (57), Senna (65), Schumacher (68) a Hamilton (104). V 11 letošních závodech získal Verstappen již 8 pole position, což znamená, že má stále velkou šanci na to překonat rekord v počtu pole position v jedné sezóně. Rekord zatím drží Sebastian Vettel, který v roce 2011 startoval z 1. místa v 15 případech.

Nejdelší čekání na výhru v hybridní éře

Mercedes je stále nejúspěšnějším týmem hybridní éry, která začala v roce 2014. Vítězstvím v GP Rakouska ukončila německá stáj nejdelší čekání na výhru v této éře. Od posledního vítězství v Sao Paulu v roce 2022 uběhl 1 rok, 7 měsíců, 17 dnů a 33 závodů.

Ricciardo x 250

Věčně usměvavý Daniel Ricciardo v Rakousku absolvoval svůj 250. závod ve formuli 1. Z aktivních pilotů je čtvrtým nejzkušenějším jezdcem, v historické tabulce je na 12. místě. Pokud letos odjede všechny zbývající závody, přeskočí Jarna Trulliho (252), Riccarda Patreseho (256) a posune se do první desítky.

Alonsovo nejrychlejší kolo

V závěru závodu si díky čerstvým pneumatikám připsal Fernando Alonso nejrychlejší kolo v závodě. Letos se mu to povedlo již podruhé, celkově má na kontě 26 nejrychlejších kol. Nejrychlejším kolem v Rakousku se v historické tabulce odpoutal od Häkkinena a je devátý. Naposledy získal Alonso dvě nejrychlejší kola v jedné sezóně v roce 2013.

George Russel podruhé

Říká se, že vyhrát podruhé je těžší než poprvé. Russell je devátým aktivním jezdcem v F1, který získal více než jedno vítězství. Z těchto jezdců je tím, který čekal na druhé vítězství nejdéle, konkrétně 33 závodů. Podobně čekal na své druhé vítězství i Max Verstappen (30 závodů). Ne snad, že bychom chtěli něco naznačovat..

Sprintový král Verstappen

S rostoucím počtem sprintů si začínáme všímat i statistik v této disciplíně. Zde je zatím jasným lídrem Max Verstappen. Z 15 odjetých sprintů jich Verstappen vyhrál 10 (66.67 % úspěšnost), získal 8 pole position, 7 nejrychlejších kol, 14 pódiových umístění a vedl 181 kol. Pro příklad, druhý Bottas vedl 42 kol, třetí Leclerc 26 kol…