Šťastný Kubica: Vůz F1 zvládnu řídit bez omezení

Polák byl překvapený, jak snadné bylo i přes jeho zranění pilotovat Lotus E20.

Štítky: Robert Kubica Zveřejněno 17. 06 2017 — Pavel Fabry

Robert Kubica je nadšený, že stále dokáže pilotovat vůz formule 1, aniž by ho omezovalo zranění ruky, které si přivodil při havárii na rally Ronde di Andora v únoru roku 2011. Polák prozradil, že vůz formule 1 byl dokonce jedním z nejsnazších, které od své nehody řídil.

Polský závodník absolvoval jeden den testování na okruhu Ricarda Torma ve španělské Valencii, za volantem Lotusu E20 z roku 2012 v barvách současného továrního týmu Renault absolvoval 115 kol. Podle slov Alana Permaneho přitom jeho tempo bylo dostatečné na to, aby mohl dokonce pomýšlet na návrat do formule 1.

Sám Kubica řekl: “Hodně jsem pracoval na své fyzické kondici. Nikdy jsem nebyl takhle fit, dokonce ani ve svých ‘zlatých letech’, kdy jsem ještě závodil ve formuli 1. Například, poprvé ve svém životě vážím méně než v roce 2008.

Ukázalo se, že to (pilotovat vůz F1) není tak děsivé a tak nereálné, jak se zdálo. Můžu dokonce přiznat, že vůz F1 byl jedním z nejsnazších strojů na řízení s mým omezením po té nehodě. Teď můžu spát lépe, protože vím, že jsem schopen pilotovat vůz F1 bez omezení, jsem schopen jezdit rychle a konzistentně.”

Kubica se nechal slyšet, že byl šokován, když přijel zpátky do boxů ze své první jízdy testovacího dne s pocitem, jak snadné mu pilotování vozu F1 připadá.

“Jedním z nejlepších momentů byl návrat do boxů po mé první jízdě, když jsem si uvědomil, že mám všechno pod kontrolou a nic se nezměnilo. Po prvních třech kolech se zdálo, že ta pauza netrvala déle než měsíc. Byl to šok, protože jsem po tolika letech měl spoustu otazníků. V kokpitu jsem se cítil velice sebevědomě. Cítil jsem se jako doma.”

Je potřeba zůstat nohama na zemi, brzdí Kubica nadšení

Polský závodník se po testu nechal slyšet, že uvažuje o návratu do formule 1. Nyní však dodává, že je důležité zůstat nohama na zemi a nenechat se unést přílišným optimismem.

“Vím, že představy a očekávání fanoušků a lidí z motorsportu po tomto testu posílily, ale nemá smysl reagovat přehnaně nadšeně,” řekl. “Čas ukáže. V mém životě se toho za těch posledních šest let stalo hodně, hodně se toho ve mně změnilo.

Budu pracovat, abych dosáhl cíle, který jsem si stanovil, abych dosáhl toho, co si myslím, že je možné. Je příliš brzy na to říkat, co to je a zda se to stane. Budu se připravovat na ty nejvyšší cíle. Myslím, že dva roky dozadu mi lidé dávali jen malé šance, že se znovu vrátím za volant vozu formule 1, ale já jsem se vrátit a dokázal jsem to, myslím, stylově.”

Kubica měl původně v plánu startovat v sezoně 2017 v Mistrovství světa vytrvalostních závodů v nejvyšší kategorii LMP1 v barvách soukromého týmu ByKolles, nakonec však tento záměr přehodnotil. Podle svých slov však nijak nelituje toho, jak se pro něj letošní rok vyvíjí.

“Bylo téměř jisté, že budu součástí různých závodních programů, ale to se nakonec nestalo. Upřímně, teď toho vůbec nelituji. Jeden den ve formuli 1 a šance cítit to, co jsem miloval, co pořád miluji a co je mojí vášní mi daly mnohem více a já bych to nikdy za nic nevyměnil.”

Diskuse k článku

Napsat komentář